Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάSuper League 1, ΟΦΗ – ΠΑΟΚ 1-1: Buzzer beater Διαμαντή και ισοπαλία...

Super League 1, ΟΦΗ – ΠΑΟΚ 1-1: Buzzer beater Διαμαντή και ισοπαλία στο Ηράκλειο

Στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση ο ΠΑΟΚ αντί για ένα άνετο διπλό, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες στο τέλος, δέχθηκε γκολ στο 102’ και ο ΟΦΗ πήρε το 1-1 που κρατάει τον Δικέφαλο 4 βαθμούς πίσω από την κορυφή.

Το ποδόσφαιρο είναι απλό και όμορφο αλλά γίνεται ακόμη ομορφότερο μέσα από γκολ, όπως αυτό που πέτυχε ο ασταμάτητος για τον Δικέφαλο, Κάλεντ Νάρεϊ, στο Γεντί Κουλέ πριν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο. Σε ένα ματς με άγρια ομορφιά μέχρι το φινάλε, κάτι που πιστοποίησε και Διαμαντής στην εκπνοή για το τελικό 1-1, σοκάροντας τους Θεσσαλονικείς!

Ο μεν ΟΦΗ έψαχνε τους πρώτους βαθμούς στο σπίτι του και ο δε ΠΑΟΚ το πρώτο του τρίποντο μακριά από την Θεσσαλονίκη στη συνάντηση της 5ης αγωνιστικής της Super League. Ενισχυμένος με τον Γκερέρο στην κορυφή της επίθεσης και τον Περέα στα χαφ, ο ΟΦΗ θέλησε να αιφνιδιάσει με το… καλημέρα, «χτυπώντας» τον αντίπαλο μέσα από τα λάθη του αλλά ο Κοτάρσκι φώναξε παρών. Η συνέχεια ανήκε στον ΠΑΟΚ που βρήκε τη στιγμή του στο ματς νωρίς νωρίς και «εκτέλεσε» τους Κρητικούς στο 8′ με τον Κάλεντ Νάρεϊ.

Ο Γερμανός εξτρέμ του ΠΑΟΚ έγινε αποδέκτης μιας μπαλιάς του Βιεϊρίνια πίσω από την σέντρα, κινήθηκε διαγώνια και με ένα υπέροχο κοντρόλ, νίκησε τον Στίβενς με σουτ στην κίνηση με το αριστερό για το 1-0 του Δικεφάλου. Το γκολ -αρχικά- ακυρώθηκε λανθασμένα από τον β’ βοηθό, όμως το VAR κατακύρωσε το τέρμα καθώς ο Νάρεϊ καλυπτόταν εμφανέστατα από τον Βούρο.

Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου που δεν αποτυπώνει επί της ουσίας τον ρυθμό αλλά και τις φάσεις εκατέρωθεν καθώς ΟΦΗ και ΠΑΟΚ έπαιξαν ανοιχτά, δείχνοντας μεγάλη διάθεση επιθετικά. Οι γηπεδούχοι πόνταραν πολύ στον «εκρηκτικό» Λάρσον σε συνδυασμό με τον Ντίκο, στοχεύοντας στην αριστερή πλευρά του ΠΑΟΚ, αν και μετά το 25΄ο Αντελίνο Βιεϊρίνια άφησε την θέση του στον Τσαούση λόγω ενοχλήσεων από ένα «χτύπημα» που δέχθηκε.

Μάλιστα, ο Λάρσον φρόντισε να κάνει αίσθηση στα καρέ του ΠΑΟΚ, απειλώντας με σέντρα – σουτ στο 22ο λεπτό, που δεν πρόλαβε να την αξιοποιήσει ο Γκερέρο ενώ στο 36′ ο Ντιουσέ ολοκλήρωσε με ένα κακό τελείωμα μία εξαιρετική συνεργασία των Κρητικών. Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι έδωσαν απαντήσεις στον ΟΦΗ, αρχικά με τον Αουγκούστο στο 31΄, με τον Στίβενς να λέει «όχι» και στη συνέχεια, στη μεγαλύτερη ευκαιρία του Δικεφάλου, με τον Νέλσον Ολιβέιρα να σπαταλά μία απίθανη ευκαιρία, αστοχώντας από απόσταση αναπνοής!

Σαν σε επανάληψη, ξεκίνησε το β΄ημίχρονο για τον ΠΑΟΚ που είδε, μετά τον Πορτογάλο φορ, και τον Κουλιεράκη να πιάνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή του ΟΦΗ αλλά να μην βρίσκει εστία σε εκτέλεση κόρνερ. Οι Θεσσαλονικείς είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς με την έναρξη του δευτέρου μέρους αλλά οι Κρητικοί με σωστές αλληλοκαλύψεις, άντεξαν στην πίεση του Δικεφάλου και από το 60′ προχώρησαν σε μία αναπροσαρμογή τακτικού πλάνου για το γκολ της ισοφάρισης σε πρώτη φάση.

Πηγή: sdna.gr