Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024
Αρχικήseleo ΘέμαEuro2020: Με διάθεση για επίθεση

Euro2020: Με διάθεση για επίθεση

Χθες στο ματς που άνοιξε την ποδοσφαιρική ημέρα στο Euro, σε ένα πολύ καλό παιχνίδι με πάρα πολλές ευκαιρίες τόσο για τους Ρώσους όσο και για τους Φινλανδούς, οι πρώτοι επικράτησαν με 1-0 με το καταπληκτικό γκολ του Μίραντσουκ.

Στο απογευματινό παιχνίδι οι Τούρκοι ήθελαν μόνο νίκη απέναντι στους Ουαλούς αλλά δεν τα κατάφεραν. Αυτή την φορά επιθετικά ήταν σαφώς καλύτεροι αλλά οι ολιγωρίες στην άμυνα δεν έλειψαν με τον Μπέιλ και την παρέα του να τις εκμεταλλεύονται στο έπακρο και με αυτό το 0-2 και τη νίκη της Ιταλίας να περνάνε στην επόμενη φάση.

Το βράδυ οι Ιταλοί σε άλλη μια καταιγιστική εμφάνιση κέρδισαν τους μέτριους, για άλλο ένα ματς, Ελβετούς και πέρασαν και αυτοί στην επόμενη φάση.

Τα παιχνίδια της ημέρας

Συνεχίζεται η δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων σήμερα με τρία παιχνίδια, Ουκρανία-Βόρεια Μακεδόνα, Δανία-Βέλγιο και το Ολλανδία Αυστρία.

Στις 4 το μεσημέρι Ουκρανία-Βόρεια Μακεδόνα στο Βουκουρέστι στην Αρένα Νασιονάλα. Καλή η εικόνα  των πρώτων στην αναμέτρηση με τους Ολλανδούς τους έβαλαν δύσκολα που από 2-0 το έφεραν στα ίσα το ματς και το 2-2 αλλά δεν άντεξαν στην πίεση τους και υπέκυψαν στο τέλος. Η Βόρεια Μακεδονία ανεξάρτητα που ηττήθηκε με 3-1 παρουσίασε καλό πρόσωπο και δημιούργησε αρκετά προβλήματα στους Αυστριακούς. Ανοιχτό ματς περιμένουμε με το εκατέρωθεν σκοράρισμα στον διπλασιασμό να ναι μια συνετή επιλογή.

Το απόγευμα στις 7 η Δανία υποδέχεται το Βέλγιο στην Κοπεγχάγη. Λόγω του συμβάντος με τον Έρικσεν επηρεάστηκε ψυχολογικά και ηττήθηκε με 0-1 από την Φινλανδία. Δεν τους παίρνει άλλη απώλεια βαθμών.Οι Βέλγοι ήταν καλοί με τους Ρώσους το πρώτο ημίχρονο όπου καθάρισαν και το παιχνίδι με 2-0. Στην επανάληψη έριξαν τον ρυθμό και απλά έβαλαν στις καθυστερήσεις το κερασάκι στην τούρτα με τον Λουκάκου να πετυχαίνει δύο γκολ στην αναμέτρηση. Στοιχηματικά είναι ένα δύσκολο ματς, δεν θα ναι τόσο εύκολο για τους Βέλγους που ναι μεν είναι το φαβορί της αναμέτρησης αλλά αμυντικά δεν εμπνέουν τόση εμπιστοσύνη. Θεωρούμε ότι θα είναι ένα οριακό ματς το οποίο θα κριθεί στις λεπτομέρειες με την ισοπαλία στο 3,25 να έχει τον πρώτο λόγο.

Στο Γιόχαν Κροιφ Αρένα του Άμστερνταμ η Ολλανδία υποδέχεται στις 10 το βράδυ την Αυστρία. Δεν έβγαλαν μάτια με την απόδοση τους απέναντι στην Ουκρανία οι Ορανιέ, αμυντικά ειδικά έδειξαν ευάλωτοι. Η νίκη με 3-2 βέβαια τους αφήνει απόλυτα ικανοποιημένους αν αναλογιστεί κανείς ότι προηγήθηκαν με 2-0 και ισοφαρίστηκαν. Η Αυστρία μπορεί να δείχνει το 3-1 ότι πήρε μια εύκολη και άνετη νίκη απέναντι στους Βορειομακεδόνες αλλά μόνο τέτοια δεν ήταν. Ζορίστηκαν αρκετά σε πολλές στιγμές αλλά τελικά μίλησε η κλάση τους.

Οι Ολλανδοί θέλουν να καθαρίσουν την υπόθεση πρωτιά και θα μπουν εξαρχής επιθετικά, μπορούν να προσφέρουν ένα γρήγορο γκολ και το ματς να γίνει στην συνέχεια ροντέο. Επιλογή μας το οβερ 2,5 στο 1,75.

Ολλανδία-Αυστρία

Ώρα Έναρξης: 22:00

Επιλογή: Over

Απόδοση: 1.75

Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ποδοσφαίρου πλησιάζει και στο BetMarket.gr θα βρείτε πολλές ενότητες για την διοργάνωση όπως τις αποδόσεις και τους τζίρους των αγώνων, το τηλεοπτικό πρόγραμμα, τους ομίλους και τις βαθμολογίες αλλά και τις διασταυρώσεις Euro 2020 από την φάση των 16 μέχρι και τον τελικό. Επιπλέον, μπορείτε να διαβάσετε πολλά και ενδιαφέροντα αφιερώματα στις ομάδες αλλά και σε παλαιότερες διοργανώσεις που έμειναν στην ιστορία.