Της Δέσποινας Παπαδοπούλου

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ:3-0

Άτυχος στάθηκε ο ΠΑΟΚ στο κλειστό γήπεδο του Αγίου Θωμά, όπου έχασε από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό με 3-0 σετ, για την 7η αγωνιστική , της Β΄ φάσης της Volley League ανδρών. Με την σημερινή ήττα ο ΠΑΟΚ βγαίνει ουσιαστικά εκτός διεκδίκησης του πρωταθλήματος. Ο Παναθηναϊκός παραμένει το φαβορί, αλλά ο μαραθώνιος του πρωταθλήματος έχει λίγα ακόμα χιλιόμετρα. Ο Μπάρνς παρέμεινε στην επιλογή του Γιάννη Καλμαζίδη καθώς έχει ταιριάξει απόλυτα με την ομάδα και έχει δείξει θετικά στοιχεία.

Στο 1ο σετ και οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά και πήγαιναν χέρι – χέρι μέχρι το(9-9). Ο Παναθηναϊκός πίεσε από το σερβίς και με τον Γιάκομπσεν να οδηγεί την ομάδα του με το καλύτερο τρόπο, αύξησε την διαφορά στο σκορ. Οι << ασπρόμαυροι>> έχοντας αδυναμία στην υποδοχή, έχασαν το πρώτο σετ με 25-18 και το 1-0

Στο 2ο σετ η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη αρκετά βελτιωμένη από το προηγούμενο σετ απέκτησε ένα προβάδισμα δύο πόντων(4-6) Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύθηκαν την αδυναμία του ΠΑΟΚ στην υποδοχή, πιέζοντας αρκετά από το σέρβις ανοίγοντας την διαφορά (22-19) Με μπλοκ του Ραγκέλ στον Πετρέα ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ με 25-21 και το 2-0

Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός πήρε από την αρχή μια διαφορά τριών πόντων (7-4). Οι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση, με τον Μπράουν και τον Κουμεντάκη να βρίσκονται σε κακή μέρα. Με τους γηπεδούχους να αποκτούν μια διαφορά ασφαλείας πέντε πόντων στο (10-5) Ο Γιάννης Καλμαζίδης προσπάθησε να σπάσει τον ρυθμό του Παναθηναϊκού παίρνοντας δύο συνεχόμενα timeout. Ωστόσο η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, βρήκε τα απαραίτητα πατήματα και πήρε το παιχνίδι με 25-16 και 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-18, 25-21, 25-16

ΠΑΟΚ (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν, Πετρέας, Ουόλς, Κουμεντάκης, Ούντρις, Μπαρνς, Κοκκινάκης.

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν, Πρωτοψάλτης, Ρανγκέλ, Ανδρεόπουλος, Στάλεκαρ, Ντεν Ντρις, Γκαράς.