Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024
Αρχικήseleo ΘέμαΈκλεισε με νίκη ο ΠΑΟΚ στο βόλει

Έκλεισε με νίκη ο ΠΑΟΚ στο βόλει

Με νίκη επί του Μίλων με 3-1 σετ, έκλεισε η αυλαία του πρωταθλήματος της Volley League ανδρών. Με τον Παναθηναϊκό να είναι και επίσημα ο πρωταθλητής και τον ΠΑΟΚ που ενώ όλα έδειχνα από την αρχή να έχει το πάνω χέρι στο φετινό πρωτάθλημα τερμάτισε στην τέταρτη θέση με 28 βαθμούς. Ωστόσο η σημερινή νίκη είναι μια καλή προετοιμασία εν όψη του League Cup που ακολουθεί.

Της Δέσποινας Παπαδοπούλου.

Στο πρώτο σετ οι <<ασπρόμαυροι>> πήραν ένα προβάδισμα τριών πόντων (13-10) Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα ανέβασε ρυθμούς και κάλυψε γρήγορα την διαφορά. Από κει και πέρα πέρασε μπροστά στο σκορ και παρά τις προσπάθειες του ΠΑΟΚ, ο Μίλων πήρε το σετ με 23-25 και το 0-1

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυναμικά πιέζοντας την άμυνα των φιλοξενούμενων, ανοίγοντας την διαφορά στο σκορ στους τρεις πόντους (10-7) Ο Μίλων κάλυψε με ένα σερί τριών πόντων την διαφορά και έφερε το παιχνίδι στα ίσια (10-10) Οι <<ασπρόμαυροι>> ανέβασαν ρυθμούς, με σωστές άμυνες και επιθέσεις άνοιξαν την διαφορά στους πέντε πόντους(19-14). Ο ΠΑΟΚ πήρε το δεύτερο σετ, ύστερα από λάθος επίθεση του Μούχλια με 25-21 και το 1-1.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ πήρε από την αρχή ένα προβάδισμα πέντε πόντων (6-1). Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη πίεσε αρκετά την άμυνα και μεγάλωσε την διαφορά στους εφτά πόντους (19-12) . ο ΠΑΟΚ πήρε το σετ ύστερα από λάθος του Δημόπουλου με 25-18 και το 2-1

Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι μέχρι το (7-7). Από κει και πέρα ο Μίλων πήρε μια διαφορά δύο πόντων (9-11) με τον Μούχλια να βρίσκεται σε καλή φόρμα. Ο ΠΑΟΚ ανέβασε  την απόδοση του, μη θέλοντας να δώσει άλλα περιθώρια, και με τον Μπουράκη να βγάζει εκπληκτικές άμυνες, έκανε μια διαφορά τεσσάρων πόντων (20-16) Με μπλοκ άουτ από επίθεση του Τζιουμάκα ο ΠΑΟΚ πήρε το σετ, αλλά και το παιχνίδι με 25-22 και το 3-1

Τα σετ: 23-25, 25-21, 25-18, 25-22