Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΠισωγύρισμα για τον Άρη - Έχασε από τη Λαμία

Πισωγύρισμα για τον Άρη – Έχασε από τη Λαμία

Μετά από δύο συνεχόμενες νίκες, ο Άρης επέστρεψε στα… αρνητικά αποτελέσματα χάνοντας με 2-1 από τη Λαμία και έπεσε στην 6η θέση. Η ομάδα της Φθιώτιδας πανηγύρισε την πρώτη της νίκη μετά από 5 μήνες και 18 αγώνες χωρίς τρίποντο, πρώτη με τον Βόκολο στον πάγκο της. Κακό πρώτο ημίχρονο με τραγικά λάθη από τους «κιτρινόμαυρους», μείωσαν με στατική φάση με τον Μπράμπετς και βελτιώθηκαν στο δεύτερο αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν ούτε τον βαθμό.

Τραγικό πρώτο μέρος για τον Αρη
Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα στη Λαμία ο Αρης δεν εμφανίστηκε για σχεδόν 40 λεπτά και βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο τέρματα. Ευτυχώς στο τέλος μείωσε με τον Μπράμπετς.

Στο 15ο λεπτό στην πρώτη καλή φάση του αγώνα, η Λαμία άνοιξε το σκορ. Η φάση ξεκίνησε από τον Σιμόν που με ωραία πάσα βρήκε τον Σλίβκα, εκείνος μπήκε στην περιοχή και με ωραίο πλασέ με το εξωτερικό πέτυχε το 1-0.

Στο 26’ η Λαμία διπλασίασε τα τέρματά της. Τραγικό λάθος του Ενκουλού που δεν μπόρεσε να κάνει σωστό κοντρόλ στο όριο της περιοχής μετά από πάσα του Μπράμπετς, ο Βέργος του έκλεψε την μπάλα και πλάσαρε για το 2-0.

Η πρώτη αξιόλογη για τον Αρη ήρθε στο 31’. Ο Ιτούρμπε εκτέλεσε φάουλ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στα σώματα. Εντεκα λεπτά αργότερα, ωραίο μακρινό σουτ από τον Ετέμπο η μπάλα έφυγε άουτ.

Τελικά η μείωση του σκορ για τους «κιτρινόμαυρους» ήρθε στο 44’ από στατική φάση. Ο Πάλμα εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Νταρίντα πήρε την πρώτη κεφαλιά, τη δεύτερη ο Μπράμπετς που μείωσε για τον Αρη σε 2-1.

Το πάλεψε στο δεύτερο, δεν πήρε ούτε τον βαθμό
Ο Τερζής έκανε δύο αλλαγές στην ανάπαυλα με σκοπό να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του και το κατάφερε. Ο Αρης είχε τρεις κλασικές ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε τουλάχιστον να ισοφαρίσει.

Στο 52’ ο Ιτούρμπε εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα έσκασε μπροστά στον Γκαραβέλη αλλά μπλόκαρε. Τρία λεπτά αργότερα είχαμε μεγάλη ευκαιρία για τον Αρη. Ο Πίρσμαν έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Ματέο μόνος του μέσα στην περιοχή πήρε την καρφωτή κεφαλιά αλλά δεν βρήκε εστία.

Στο 58′ ο Ιτούρμπε έπιασε το σουτ εκτός περιοχής, μπλόκαρε ο κίπερ της Λαμίας. Δύο λεπτά αργότερα η Λαμία απάντησε στις ευκαιρίες. Ο Στάνκο έκλεψε, έβγαλε για τον Σλίβκα και εκείνος στον Μαρτίνες που έκανε προσποίηση και σούταρε με το αριστερό αλλά ο Κουέστα απέκρουσε.

Στο 62ο λεπτό ευκαιρία για τους «κίτρινους». Ο Νταρίντα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Φαμπιάνο έκανε την προβολή αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Γκαραβέλη.

Στο 78’ τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Αρη. Ο Νταρίντα έκανε ωραία ενέργεια και έσκαψε στον Καμάτσο, εκείνος έδωσε με τη μία στον Γκρέι που μέσα από την περιοχή έκανε κακό τελείωμα με την μπάλα να περνάει άουτ.

Η τελευταία ευκαιρία για τους Θεσσαλονικείς ήρθε στο 93. Ο Καμαρά με το εξωτερικό φάλτσο έκανε μπαλιά στον Χριστοδουλόπουλο, εκείνος έκανε τη μία το πλασέ και ο Σαραμαντάς σταμάτησε την μπάλα πριν φτάσει στα δίχτυα.

Λαμία (Βόκολος): Γκαραβέλης, Αμπάντα, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Σιμόν, Σλίβκα (82’ Μανούσος), Τζανδάρης, Νούνιες (74’ Βασιλαντωνόπουλος), Ασκόφσκι (59’ Στάνκο), Μαρτίνεθ (82’ Σαραμαντάς), Βέργος.

Άρης (Τερζής): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μπράμπετς, Ενκουλού (46’ Φαμπιάνο), Πίρσμαν (82΄Μαζικού), Ετέμπο, Νταρίντα, Πάλμα (46’ Γκρέι), Ματέο Γκαρσία (69’ Καμάτσο), Ιτούρμπε (69’ Χριστοδουλόπουλος), Καμάρα.

Πηγή:metrosport.gr