Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΑθλητικά“Γκάφα” και… επική ήττα για Ηρακλή!

“Γκάφα” και… επική ήττα για Ηρακλή!

Μέσα από τα χέρια του έχασε μια μεγάλη νίκη ο Ηρακλής!

Οι κυανόλευκοι έχασαν στο ΟΑΚΑ από την ΑΕΚ με 100-97 στην παράταση, παρότι στην κανονική διάρκεια είχαν τη νίκη στην τσέπη τους και κατάφεραν να τη χάσουν!

Ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος, ο Ηρακλής κέρδιζε με 84-83 και ο Ίμπανκς κέρδισε φάουλ και πήγε στις βολές.

Από τον πάγκο του έδωσαν εντολή να χάσει τη δεύτερη, έτσι ώστε να τρέξει ο χρόνος και να μην προλάβει να κάνει σουτ η ΑΕΚ.

Ο Ίμπανκς έχασε την πρώτη βολή, πήγε να χάσει και τη δεύτερη, αλλά η μπάλα αναπήδησε στη στεφάνη και έπεσε μέσα, με τον Σκουρτόπουλο να φτάνει σχεδόν μέχρι τη κεντρική γραμμή για να τον παρατηρήσει για το λάθος του!

Με σκορ 83-85 η ΑΕΚ πήρε τάιμ άουτ, για να κάνει επίθεση στο άλλο μισό, το σύστημα για να βγει για σουτ ο Λάνγκφορντ δεν βγήκε, η μπάλα έφτασε κάτω από το καλάθι στον Μασιούλις, στον οποίο έκανε φάουλ ο Χάνλαν.

Με 2/2β του Μασιούλης το παιχνίδι πήγε στην παράταση κι εκεί η ΑΕΚ, που κατέβηκε με μόλις 9 παίκτες, πήρε το παιχνίδι…