Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024
Αρχικήseleo ΘέμαO Άρης υπέταξε την ΑΕΚ στα πέναλτι και πέρασε στους «8» του...

O Άρης υπέταξε την ΑΕΚ στα πέναλτι και πέρασε στους «8» του Κυπέλλου (Βίντεο)

Η κανονική διάρκεια βρήκε ισόπαλες τις δυο ομάδες με 1-1 και όλα ξεκαθάρισαν στα πέναλτι όπου εκεί ο Άρης με ήρωα τον Κουέστα κέρδισε 4-2 την Α.Ε.Κ. και πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ρεπορτάζ: Βασιλεία Γιαμαλή

Χωρίς καμία ουσιαστική φάση κύλησε το πρώτο εικοσάλεπτο, με τον Άρη να δίνει χώρους στην ΑΕΚ, αλλά χωρίς η ίδια να το αξιοποιεί, εκτός από το γκολ που πέτυχε στο 11΄, το οποίο ακυρώθηκε ορθώς ως οφσάιντ.

Στο 23 λεπτό ο Άρης απείλησε με ένα χλιαρό πλασέ του Saveiro, ενώ στο 25’ πέτυχε γκολ με τον Moron, ο οποίος όμως ήταν οφσάιντ.  Στο 33’ η ΑΕΚ σε φάση διαρκείας απείλησε με σουτ του Vida, το οποίο πέρασε εκατοστά έξω από το αριστερό δοκάρι του Cuesta.

Στο 45+1 και λίγο πριν οι δυο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια, η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με τον Gacinovic μετά από εκτέλεση κόρνερ και αδυναμία της άμυνας του Άρη για να απομακρύνει.

Στο 59 λεπτό ο Άρης ισοφάρισε σε 1-1 με τον Moron, μετά από εκτέλεση φάουλ. Στη συνέχεια το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερες φάσεις, με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή. Στο 77 λεπτό η ΑΕΚ κέρδισε φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, το οποίο όμως πέρασε ανεκμετάλλευτο.  Χωρίς οι δυο ομάδες να μετουσιώσουν τις ευκαιρίες σε γκολ, οδηγήθηκαν στην παράταση.

Στο 113’ ο Άρης είχε καλή ευκαιρία με φάουλ, με τον Rose όμως να στέλνει τη μπάλα αρκετά ψηλά από το οριζόντιο δοκάρι του Αθανασιάδη. Χωρίς να υπάρχει κάποια άλλη κλασική ευκαιρία για γκολ, οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι όπου εκεί ο Άρης με ήρωα τον Cuesta επικράτησε 4-2 και πέρασε στα προημιτελικά του Κυπέλλου.