Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024
Αρχικήseleo ΘέμαΠΑΟΚ: Έγραψε ιστορία με νίκη και στο Βέλγιο

ΠΑΟΚ: Έγραψε ιστορία με νίκη και στο Βέλγιο

Την πιο χρυσή του σελίδα στην πλούσια ευρωπαϊκή του ιστορία έγραψε σήμερα ο Δικέφαλος του Βορρά, φεύγοντας μάλιστα νικητής μέσα και από την έδρα της Γάνδης

της Δέσποινας Παπαδοπούλου

Μεγάλη βραδιά για τον ΠΑΟΚ που ταξίδεψε στο Βέλγιο για την δεύτερη αναμέτρηση με την Γάνδη ,καταφέρνοντας με 1-2 να πάρει την πρόκριση για τα προημιτελικά τουUEFAConferenceLeague. Ο Ρασβαν Λουτσέσκου δεν είχε στην διαθεση του τους Ελ Καντουρί, Μιχαηλίδη, Ζίβκοβιτς και τον Κούτριτς. Ωστόσο οι <<ασπρόμαυροι>> με πάθος και τρομερή θέληση έκαναν την διαφορά φεύγοντας από το Βέλγιο νικητές και μπαίνοντας τους <<8>>της διοργάνωσης.
Στο πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου η Γάνδη μπήκε εξαιρετικά δυνατά και πίεσε αρκετά την άμυνα του ΠΑΟΚ καθώς απείλησε πολλές φορές την εστία του Πασχαλάκη. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να αντέξει την πίεση των γηπεδούχων και στο 20΄ μετά από κόρνερ οπού οι Βέλγοι δεν κατάφεραν να βγάλουν την μπάλα εκτός περιοχής , ο Κρέσπο σκόραρε με εκπληκτικό κοντινό σουτ κάνοντας το 1-0. Η Γάνδη μετά το γκολ συνέχισε να έχει τον έλεγχο της μπάλας, συνέχισε την πίεση και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 40΄με κεφαλιά του Ντεμπουάτρ 1-1
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ρουμάνος τεχνικός πέρασε εντός του παιχνιδιού τον Μιχάι στην θέση του Κρέσπο λόγω ενοχλήσεων που ένιωσε στους μηρούς. Η Γάνδη κράτησε τον ρυθμό της απειλώντας αρκετά το τέρμα του Πασχαλάκη. Ωστόσο Ο ΠΑΟΚ αντιστάθηκε στην μεγάλη πίεση και στο 77΄ έδειξε ποιος είναι ο κυρίαρχος του παιχνιδιού με γκολ από πλασέ του Αουγκούστου ύστερα απόφάουλ που εκτέλεσε ο αρχηγός του ΠΑΟΚ για το 1-2.
Οι συνθέσεις:
ΠΑΟΚ: (Ρασβάν Λουτσέσκου) Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκανσον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Τσιγγάρας, Μοθργκ, Σοάρες, Μπίσεσβαρ, Ακμπόμ
Γάνδη: ( Χέιν Φανχάζεμπρουκ) Ρουφ, Οκούμου, Νγκαντέ, Τορουναρίγκα, Κάστρο, Κουμς, Οβουσού Τισουντάλι, Οφόε, Σαμουάσε, Ντεπουάτρ