Κατατρόπωσε την Μπεσίκτας ο ΠΑΟΚ!

Με πρωταγωνιστή τον 18χρονο Χρήστο Τζόλη

ο ΠΑΟΚ κέρδισε την Μπεσίκτας με 3-1, μέσα στην Τούμπα και προκρίθηκε στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τον ΠΑΟΚ καθώς στο  7ο λεπτό ο Τζόλης άνοιξε το σκορ και στο 24΄ ξανά ο νεαρός επιθετικός σκόραρε το δεύτερο γκολ. Στο 30΄ έδωσε ασίστ στον Πέλκα οποιος έγραψε το τρίτο γκολ για τον Δικέφαλο.

Η τουρκική ομάδα μείωσε στο 37΄ με γκολ του Λάριν, ενώ στο 41ο λεπτό ο Άκπομ κέρδισε πέναλτι, ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Καντουρί, Σβαμπ , Ροντρίγκο (Λημνιός 44′), Γιαννούλης, Τζόλης (Ζαμπά 84′), Πέλκας (Εσίτι 75′), Άκπομ.

Μπεσίκτας: Ντεστάνογλου, Ν’ Σακαλά (Ναγίρ 82′), Σίλβα Σόουζα, Βίντα, Λενς, Χούτσινσον, Γιουσάλ, Μπόϊντ (Οζγιακούπ 46′), Μενσά (Τοκόζ 70′), Ν’ Κουντού, Λαρίν.