Δεν είχε λύσεις ο ΠΑΟΚ, έχασε το πρώτο ντέρμπι

Χωρίς τους Κουβανούς και με αδυναμία να τελειώσει τα σετ όταν είχε τις ευκαιρίες ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να πάρει κάτι στο πρώτο ντέρμπι. Ήττα από τον Ολυμπιακό με 0-3 αλλά… όλα τώρα αρχίζουν.

Παρά τις απουσίες του ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ ανταγωνιστικός στο πρώτο σετ. Πήρε επιθετικές λύσεις από τον Μάρσαλ, ήταν σταθερός στην υποδοχή του αλλά δυστυχώς κράτησε τα λάθη του για το κρισιμότερο σημείο.

Ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 23-22 και χάνοντας τρεις συνεχόμενους πόντους χάρισε το σετ στον Ολυμπιακό.

Ο Δικέφαλος παρέμεινε ανταγωνιστικός και στο δεύτερο σετ παρά την έλλειψη επιλογών. Ακολουθούσε το σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του και κατάφερε να προηγηθεί έχοντας μάλιστα τρια σετ πόιντ. Δεν είχε όμως τον παίκτη να τελειώσει τις δύο δεύτερες επιθέσεις που είχε και το πλήρωσε. Ο Ολυμπιακός ήταν πιο ψύχραιμος και με 29-27 έκανε το 0-2.

Ο κουρασμένος και απογοητευμένος ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να προβάλει καμιά αντίσταση στο τρίτο σετ. Ο Ολυμπιακός επικράτησε πολύ εύκολα με και κατέκτησε το σετ με 18-25 και μαζί τη νίκη.

Σετ 23-25, 27-29, 18-25