Σάββατο, 5 Οκτωβρίου, 2024
Αρχικήseleo ΘέμαΚυρίαρχος ο Άρης

Κυρίαρχος ο Άρης

Στο Κλεάνθης Βικελίδης υποδέχτηκε ο Άρης τον Ατρόμητο για την 17η εξ αναβολής αναμέτρηση του πρωταθλήματος της SuperLeague, με τον Άρη να είναι ο κυρίαρχος του αγώνα κερδίζοντας τον Ατρόμητο με 3-0.

Ένας αγώνας υψίστης σημασίας και για τις δύο ομάδες καθώς ο Άρης χρειαζόταν την νίκη για να βρεθεί ένα βήμα ακόμα πιο κοντά στην εξάδα του βαθμολογικού πίνακα, (αναμένοντας και την απόφαση του CAS για τους -6 βαθμούς)  αλλά και για τους φιλοξενούμενους που προσπαθούν να ανέβουν βαθμολογικά ώστε να καταχωρηθεί η παραμονή τους στην κατηγορία.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης ξεκίνησε με πολύ καλό ρυθμό έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, πιέζοντας αρκετά τον Ατρόμητο από τα πρώτα κιόλας λεπτά απειλώντας πολλές φορές το τέρμα του Γιαννιώτη, ο οποίος βρισκόταν σε καλή φόρμα αποκρούοντας κάθε απειλή. Ωστόσο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν έχοντας 13 τελικές σε αντίθεση με τους Περιστεριώτες που δεν είχαν καμία. Στο 28’ ο Άρης σκόραρε με τον  Καμαρά αλλά δεν καταμετρήθηκε το γκολ καθώς βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Άρης βρήκε τρόπο να ξεκλειδώσει την άμυνα του Ατρόμητου με τον Μαντσίνι να σκοράρει και να νικάει τον Γιαννιώτη κάνοντας το 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίςαλλαγές και για τις δύο ομάδες,με τον Άρη να συνεχίζεινα έχει τον έλεγχο του παιχνιδιούκαι την κατοχή της μπάλας τα περισσότερα λεπτά. Στο 58ο’ ο Μαντσίνι σε συνεργασία με τον Σάσα πλασάροντας έστειλε εκπληκτικά  την μπάλα στην κλειστή γωνία του Γιαννιώτη κάνοντας το 2-0 . Οι φιλοξενούμενοι στο 61’ είχαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία με σουτ του Ροτάριου χωρίς αποτέλεσμα με τον Κουέστα να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα.Ο Άρης στο 83ο’σκοράρει ξανά με κάθετη του Μπερτόγλιο και τον  Ιτούρμπε να εκτελεί με αριστερό σουτ κάνοντας το 3-0.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Άρης: (Χέρμαν Μπούργκος) Κουέστα , Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Ματίγια, Σάσα,  , Ιτούρμπε, Εντιαγέ,, Μαντσίνι, Καμαρά

Ατρόμητος: (Κρις Κόλμαν) Γιαννιώτης, Βασιλαντωνόπουλος, Μαυρομάτης, Χατζησαϊας, Καστεγιάνο, Ροτάριου, Έρλινγκμαρκ ,Σάλομον, Μουνίθ, Κουλούρης, Κλωναρίδης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο  Ευαγγέλου με βοηθούς του, τους Κωσταρά, Στεφανή και τέταρτο τον Κουκούλα.