Σάββατο, 5 Οκτωβρίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΚρίσιμη εβδομάδα για τον Άρη εντός κι εκτός γηπέδων – Τα σενάρια...

Κρίσιμη εβδομάδα για τον Άρη εντός κι εκτός γηπέδων – Τα σενάρια για είσοδο στα πλέι οφ

Ο Άρης περνάει στην πιο κομβική περίοδο όλης της σεζόν, καθώς κρίνεται η συμμετοχή του στα πλέι οφ του πρωταθλήματος. Αυτήν την εβδομάδα, οι “κίτρινοι” θα δώσουν δύο παιχνίδια, στα οποία πρέπει να συγκεντρώσουν έξι βαθμούς, ενώ ακόμα αναμένεται να βγει η απόφαση του CAS για την αφαίρεση των βαθμών.

Αν ο Άρης πάρει “πίσω” τους έξι βαθμούς που του αφαιρέθηκαν και κερδίσει τα δύο εναπομείναντα ματς του πρωταθλήματος, θα έχει θέσεις γερές βάσεις για την είσοδο στα πλέι οφ.

Ο Άρης θα αντιμετωπίσει την Τετάρτη (23/2, 18:00) τον Ατρόμητο στο «Κλεάνθης Βικελίδης» σε εξ αναβολής αγώνα της 17ης αγωνιστικής, πριν πάει το Σάββατο (26/2, 17:15) να παίξει στην Τρίπολη με τον Αστέρα.

Οι αγώνες του διημέρου που πέρασε δεν ξεκαθάρισαν την κατάσταση αφού οι άμεσοι αντίπαλοι του Άρη έχασαν με εξαίρεση τον ΟΦΗ που περιορίστηκε στην ισοπαλία με τον Ιωνικό. Η κανονική περίοδος μπήκε στην τελική ευθεία και η λίστα των ομάδων που θέλουν να πλασαριστούν πίσω από Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ και ΑΕΚ, με το πρόγραμμα και τους βαθμούς τους, έχει ως εξής…

4)Παναθηναϊκός 36 βαθμοί (36-21 +15, 24 αγώνες)
27/02: ΑΕΚ
06/03: Ατρόμητος*

5)ΠΑΣ Γιάννινα 36 βαθμοί (27-24 +3, 24 αγώνες)
28/02: Λαμία
06/03: Βόλος*

6) ΟΦΗ 34 βαθμοί (31-30 +1, 24 αγώνες)
27/02: Ολυμπιακός*
06/03: Απόλλων Σμύρνης
7) Αστέρας Τρίπολης 32 βαθμοί (23-20 +3, 22 αγώνες)

06/03: Ολυμπιακός
*Ο Αρης ξεκίνησε με -6 βαθμούς τη σεζόν.
** Mε αστερίσκο οι εκτός έδρας αναμετρήσεις.

Στην περίπτωση που προκύπτει ισοβαθμία ομάδων, τότε για τις ομάδες που ισοβαθμούν τα κριτήρια κατάταξης, κατά σειρά, είναι τα εξής:
1) Το σύνολο των βαθμών που συγκέντρωσε η κάθε ομάδα στους μεταξύ τους αγώνες.
2) Η διαφορά τερμάτων που έχει η κάθε ομάδα μεταξύ των εκ νέου ισοβαθμούντων ομάδων στους μεταξύ τους αγώνες.
3) Η διαφορά τερμάτων στο σύνολο των αγώνων του πρωταθλήματος που έχει η κάθε ομάδα.
4) Η καλύτερη επίθεση στο σύνολο των αγώνων του πρωταθλήματος που έχει η κάθε ομάδα.

Πηγή: metrosport.gr