Σάββατο, 5 Οκτωβρίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΔεν τα κατάφερε ο Άρης στα Γιάννενα!

Δεν τα κατάφερε ο Άρης στα Γιάννενα!

Με τους “Ζωσιμάδες” κλείνει η αυλαία της 23ης αγωνιστικής της SuperleagueInterwetten με τον ΠΑΣ Γιάννενα να είναι ο κυρίαρχος της μέρας κερδίζοντας τον ΑΡΗ με 2-0.
Με σημαντικές απουσίες εμφανίστηκε στα Γιάννενα η ομάδα του Μάντζιου, καθώς εκτός αποστολής τέθηκαν ο Ματίγιας που εκτίει ποινή δύο αγώνων και την απουσία του Γκαμά λόγω τραυματισμού.

Στο πρώτο μισό του αγώνα οι <<κίτρινοι>> είχαν για περισσότερα λεπτά τον έλεγχο του αγώνα, με την καλύτερη στιγμή στο 15’ με τον Άρη ναέχει την πρώτη του καλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, με φάουλ που εκτέλεσε ο Μαντίσι και με κεφαλιά του Εντιαγιέ να βρίσκεται μια ανάσα από το 0-1, αλλά ο Λοντίγκι αποκρούει την μπάλα με το σκορ να παραμένει 0-0. Στο 19΄λεπτο υπήρξε μια μικρή διακοπή στο παιχνίδι με τους αθλητές και τους φιλάθλους να χειροκροτούν εις μνήμη του αδικοχαμένου Άλκη. Ο ΠΑΣ κατέγραψε την πρώτη του τελική φάση στο 38’ με τον Σάλιαγκα να κάνει πολλή ωραία προσπάθεια με σέντρα στον Περέαο οποίος πηδάει σε λάθος χρόνο και από το ύψος της μικρής περιοχής να αστοχεί με κεφαλιά.Στο 43’ ο ΠΑΣ είχε μια νέα τελική με τον Σάλιαγκα να κάνει μακρινό σουτ στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες μπήκαν στο γήπεδο χωρίς αλλαγές. Στο 51’ ο ΠΑΣ Γιάννενα περνάει μπροστά σκορ, από αυτογκόλ του Σιαμπάνη ύστερα από φάουλ που εκτέλεσε ο Σάλιανγκας με τον Κάργα να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια να χτυπάει στην πλάτη του Σιαμπάνη με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του ΑΡΗ. Μετά το 1-0 οι παίκτες του ΑΡΗ ήταν πιο επιθετικοί έχοντας τις προοπτικές να ισοφαρίσουν αλλά δεν τις αξιοποίησε. στο 72’ ξανά στο επίκεντρο ήταν η ομάδα του Μάντζιου με τον Μάνο να κάνει εκπληκτικό σουτ βγάζοντας την μπάλα λίγο πιο έξω από τα δοκάρια των γηπεδούχων. Στο 83’ ο ΠΑΣ Γιάννενα στέλνει ξανά την μπάλα στα δίχτυα του ΑΡΗ με τον Φαμπίανο να μεταφέρεται εσπευσμένα στο νοσοκομείο λόγω σοβαρού του τραυματισμού που υπέστη κατά την διάρκεια του αγώνα από σύγκρουση με τον Κάργα ,ο οποίος πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου. Στις καθυστερήσεις σε μία φάση διαρκείας ο ΑΡΗΣ είχε ατυχία καθώς χτύπησε δύο φορές δοκάρι.

Συγκλονιστικό ήταν το πανό που κρέμασαν οι φίλαθλοι του ΠΑΣ Γιάννενα, αναφερόμενο στους αδικοχαμένους φιλάθλους στέλνοντας το δικό τους μήνυμα κατά της βίας, ελπίζοντας να μην υπάρξουν παρόμοια περιστατικά.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΣ Γιάννενα: (Ηρακλής Μεταξάς) Λοντίγκιν, Σαλιάκας, Εραμούσπε, Κάργας, Ποζνάσκι, Στάνκο, Καραχάλιος, Λιάσος, Ντομίνγκεθ, Σνάιντερ, Περέα.

ΑΡΗΣ: (Απόστολος Μάντζιος) Σιαμπάνης, Σάκιτς, Γκάνεα, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Σάσα, Μαντσίνι, Ενταγιέ, Μάνος, Μπερτόλιο, Καμαρά.