Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΣπουδαία «ασπρόμαυρη» νίκη στο Παλατάκι!

Σπουδαία «ασπρόμαυρη» νίκη στο Παλατάκι!

Για την 6η αγωνιστική της Basket League ο ΠΑΟΚ mateco υποδέχθηκε στο Παλατάκι τον Προμηθέα Πάτρας με στόχο την επιστροφή στις νίκες.

Η ομάδα παρατάχθηκε στο παρκέ με τη γνωστή «συνταγή», διότι ο Άρης Λυκογιάννης επέλεξε τους Ράιλι, Φράνκε, Σαλούστρο, Μαργαρίτη και Ρένφρο στην αρχική πεντάδα του ματς.

Ο Δικέφαλος κατόρθωσε να πάρει μια μεγάλη νίκη στο PAOK Sports Arena με σκορ 97-92 και να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα, έχοντας για βοηθό τον κόσμο!

Θεαματική ήταν η έναρξη του αγώνα, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν εκατέρωθεν τρίποντα για τις δύο ομάδες. Φράνκε και Ράιλι από πλευράς Δικεφάλου και Κουλμπόκα και Ντάνγκουμπιτς ξεκίνησαν το ματς με εύστοχες προσπάθειες από τα 6.75. Μετά από 3.5 λεπτά αγώνα είχαν σημειωθεί 22 (!) πόντοι με το σκορ να φτάνει στο 11-11.

Τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν ιδανικά μετά τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου, καθώς ο ΠΑΟΚ έμεινε πίσω με εννιά πόντους (13-22), όντας αρκετά άστοχος και χωρίς «καθαρό» μυαλό.

Η ευστοχία των φιλοξενούμενων ήταν μεγάλη με τον Προμηθέα να έχει 58% στα δίποντα (7/11) και 57% στα τρίποντα (4/7), διαμορφώνοντας το 23-30 της πρώτης περιόδου.

Στόχος του Δικεφάλου ήταν να ροκανίσει τη διαφορά, ώστε να επιστρέψει και πάλι στο παιχνίδι. Η ευστοχία του Προμηθέα έβαλε δύσκολα στους «ασπρόμαυρους», ωστόσο κατόρθωσε να φορτώσει από νωρίς με φάουλ τους αντιπάλους και να πάρει ευκαιρίες από τη γραμμή των βολών.

Περίπου 3.5 λεπτά πριν το ημίχρονο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στον πόντο (38-39) με τον Τσιακμά να είναι πρωταγωνιστής. Στον πόντο παρέμεινε η αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με σκορ 46-47. Παράπονα από τη διαιτησία είχε η «ασπρόμαυρη» πλευρά, με τον Θανάση Χατζόπουλο να ζητάει το λόγο από τον ρέφερι Παπαπέτρου, ο οποίος στη συνέχεια έδωσε τεχνική ποινή στον ΠΑΟΚ.

Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα έχοντας ακριβώς τα ίδια ποσοστά ευστοχίας σε δίποντα (52%) και τρίποντα (33%).

Χέρι-χέρι πήγαιναν οι ομάδες και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με το σκορ να είναι 59-59 στα μισά της τρίτης περιόδου. Το παιχνίδι είχε έντονο ρυθμό, χωρίς ωστόσο ο ΠΑΟΚ να εκμεταλλεύεται να λάθη των Πατρινών.

Ο Δικέφαλος έψαξε να βρει λύσεις στο επιθετικό κομμάτι από το περιφερειακό σουτ, ωστόσο δεν ήταν αρκετά εύστοχος, δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα του Γιατρά να κρατήσει και να μεγαλώσει το προβάδισμά της. Το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου διαμορφώθηκε σε 67-70, με τους «ασπρόμαυρους» να ψάχνουν το come back στα τελευταία δέκα λεπτά.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Τζέιλεν Ράιλι, που έφερε τον αγώνα στα ίσα (72-72). Ο κόσμος προσπάθησε να ωθήσει την ομάδα στη νίκη, με την κερκίδα να είναι εκρηκτική στο Παλατάκι.

Το παιχνίδι είχε αρχίσει να… ξεκαθαρίζει τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, καθώς ο Δικέφαλος βρισκόταν μπροστά με επτά πόντους (85-78), με τον Ράιλι να πετυχαίνει κομβικούς πόντους από τα 6.75. Παρά τις έντονες διαμαρτυρίες του πάγκου των φιλοξενούμενων και τις προκλητικές συμπεριφορές Τανούλη και Γκίκα, ο ΠΑΟΚ πήρε μια σπουδαία νίκη με σκορ 97-92.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση την Κυριακή 27 Νοεμβρίου κόντρα στον Παναθηναϊκό εκτός έδρας.

ΠΑΟΚ – Προμηθέας: 97-92

Αρχική πεντάδα ΠΑΟΚ: Ράιλι, Φράνκε, Σαλούστρος, Μαργαρίτης, Ρένφρο