Δευτέρα, 21 Οκτωβρίου, 2024
Αρχικήseleo ΘέμαSL2: Μακεδονικός Νεάπολης - ΑΟ Καβάλα: 4-2 Πολλά γκολ και ελάχιστος κόσμος...

SL2: Μακεδονικός Νεάπολης – ΑΟ Καβάλα: 4-2 Πολλά γκολ και ελάχιστος κόσμος στην Νέα Ευκαρπία

Με εντυπωσιακό τρόπο επικράτησε στην έδρα του ο Μακεδονικός Νεάπολης επί του ΑΟ Καβάλα, με το 4-2 να αποτελεί το τελικό σκορ της αναμέτρησης για τον βόρειο όμιλο της SL2.

Συγκεκριμένα η ομάδα της Βορειοδυτικής Θεσσαλονίκη έκανε το 3Χ3 στο γήπεδο ης Νέας Ευκαρπία, με αποτέλεσμα να ανέλθει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας ισοβαθμώντας σε αυτή με τον ΠΑΣ Γιάννινα. Αντίστοιχα ο ΑΟ Καβάλα γνώρισε την δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα της δεύτερης Εθνικής κατηγορίας. «Κλειδί» στην εξέλιξη της αναμέτρησης έπαιξαν τα δύο πολύ γρήγορα γκολ της ομάδας της Νεάπολης σε διάστημα πέντε λεπτών στο πρώτο ημίχρονο. Εν πρώτοις το σκορ άνοιξε ο Ταβάρες με πέναλτι στο 12΄άνοιξε το σκορ και πέντε λεπτά μετά ο Πέτρος Γιακουμάκης έκανε το 2-0. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και στο 50′ οι “γαλάζιοι αργοναύτες” κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα, μειώνοντας με τον Παπαδόπουλο σε 2-1, με τον Πέτρο Γιακουμάκη στο 54′ να κάνει το 3-1. Ωστόσο η ομάδα της Ανατολικής Μακεδονίας συνέχισε να προσπαθεί να πετύχει κάποιο γκολ, μειώνοντας σε3-2 στο 70′ με τον Μάντιτς, αλλά δύο λεπτά έμειναν με  δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Ίτσιου, γεγονός που δυσκόλεψε πολύ τις προσπάθειές τους για να φτάσουν στην ισοφάριση. Τέλος Τοπαλίδης διαμόρφωσε ο τελικό  τρίτο 4-2 στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Αναλυτικότερα οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν στην αναμέτρηση με τις εξής συνθέσεις:

Μακεδονικός Νεάπολης (Μαλεζάς): Ταλιχμανίδης, Παντεκίδης, Περέιρα, Τσουκάνης, Τοπαλίδης, Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος (89′ Χασάνογλου), Ραμίρεζ, Γιακουμάκης (64′ Χάσεκ), Ζαφειράκης (64′ Κουϊρουκίδης), Ταβάρες (75′ Καρτάλης)

ΑΟ Καβάλα (Καραμπετάκης): Αστράς, Κατσούρι (79′ Δερμιτζάκης), Ίτσιος, Σμίλτος (46′ Λέλεκας), Πάσαγκιτς, Δημητριάδης, Μέτσε (64΄ Σπανουδάκης), Γαβριηλίδης, Κασέμι (46′ Μάντιτς), Παπαδόπουλος, Γκέκας (60′ Εμπούκα)

Πηγή:monobala.gr