Σάββατο, 19 Οκτωβρίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάSL2: Αιφνιδίασε τον ΠΑΣ Γιάννενα αλλά ηττήθηκε ο Καμπανιακός Χαλάστρας

SL2: Αιφνιδίασε τον ΠΑΣ Γιάννενα αλλά ηττήθηκε ο Καμπανιακός Χαλάστρας

Ηττήθηκε στην πρωτεύουσα της Ηπείρου, ωστόσο ο Καμπανιακός Χαλάστρας κατάφερε να δυσκολέψει τον διεκδικητή της ανόδου ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος ανέτρεψε το προβάδισμα ων φιλοξενούμενων στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Συγκεκριμένα το απόγευμα της Παρασκευής 18 Οκτωβρίου ο “Άγιαξ της Ηπείρου” νίκησε με 2-1 την ομάδα της Καμπανίας, με τον Σομποτσίνσκι να σκοράρει στις καθυστερήσεις σε μια αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου της SL2. Ειδικότερα η ομάδα της νοτιοδυτικής υπαίθρου της Θεσσαλονίκης αιφνιδίασε τους γηπεδούχους στο 8΄ με τον Φροσύνη να εκμεταλλεύεται αμυντικό λάθος και τους Γιαννιώτες με απίστευτο ανάποδο ψαλιδάκι του Μάντζη στο 35ο λεπτό να ισοφαρίζουν σε 1-1. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης όταν μετά από εκτέλεση του κόρνερ Σόρια από την δεξιά πλευρά και ο Σομποτσίνσκι, εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία πετυχαίνοντας μια θεαματική κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Γιακουμή, χαρίζοντας στο ΠΑΣ το 2-1 και προκαλώντας έξαλλους πανηγυρισμούς από τους φιλάθλους και τους συμπαίκτες του. Αναλυτικότερα οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν στην αναμέτρηση με τις ακόλουθες συνθέσεις:

ΠΑΣ Γιάννινα (Πομς): Αθανασίου, Χάινριχ, Πάνος (79′ Αθανασίου), Σόρια, Ρίντερ, Σομποτσίνσκι, Μπεγκάλα (72′ λ.τ Καλέμι), Τζίνο, Σέποβιτς, Νικολιάς (79′ Κύρκος), Μάντζης (90+4′ Λεό).

Καμπανιακός Χαλάστρας (Γεωργιάδης): Γιακουμής, Π. Καθάριος (78′ Μανιός), Γαρύφαλλος (53′ Πέττας), Σαρβανίδης (78′ Παπακωνσταντίνου), Έππας, Κολλάρας, Ν. Καθάριος (70′ Ντουμάνης), Φροσύνης, Κωτσόπουλος, Σέχου, Παπαστεριανός.