Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάRoland Garros: Ακάθεκτος ο Τσιτσιπάς, πέρασε στους 32

Roland Garros: Ακάθεκτος ο Τσιτσιπάς, πέρασε στους 32

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έδωσε συνέχεια στην… προέλασή του στο Roland Garros, καθώς μετά τη νίκη του στον πρώτο γύρο επί του Σαρντί (3-0 σετ), ήρθε μία ακόμα σχετικά άνετη επικράτηση, αυτή τη φορά επί του Πέδρο Μαρτίνεθ με 3-0 σετ (6-3,6-4, 6-2).

Ο Έλληνας τενίστας εμφανίστηκε αρκετά νευρικός στο ξεκίνημα του αγώνα, με τον Ισπανό να φτάνει στο πρώτο μπρέικ του αγώνα μόλις στο πέμπτο γκέιμ (2-3). Η απάντηση όμως του Νο. 5 στον κόσμο ήταν άμεση και χάρη στα δύο μπρέικ που έκανε στη συνέχεια πήρε τα επόμενα τέσσερα γκέιμ για το 6-3 του πρώτου σετ.

Και πάλι όμως ο Τσιτσιπάς μπήκε κάπως νωθρά στις αρχές ενός σετ, με τον Μαρτίνεθ να εκμεταλλεύεται το γεγονός αυτό και να φτάνει γρήγορα στο 2-0 στα γκέιμ. Με «σύμμαχο» όμως το σερβίς του αλλά και τα δυνατά και βαθιά χτυπήματα που βρήκε, ο Στέφανος κράτησε το σερβίς του και με δύο μπρέικ έκανε το 6-4 για το 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ και με… προίκα το 2-0, ο Τσιτσιπάς είχε την ψυχολογία με το μέρος, αποδίδοντας εξαιρετικά στο κορτ. Με δύο διαδοχικά μπρέικ πήρε το προβάδισμα 4-1. Κάπου εκεί όμως, χαλάρωσε επικίνδυνα πιστεύοντας ότι έχει τελειώσει το ματς, με τον Ισπανό να κάνει την… αντεπίθεσή του και με δύο μπρέικ μείωσε σε 5-3. Στο ένατο γκέιμ, ο Στέφανος έσπασε το σερβίς του αντιπάλου για το 6-3, φτάνοντας έτσι στη νίκη!

Στους «32» του γαλλικού Όπεν θα αντιμετωπίσει τον Τζον Ίσνερ, νούμερο 31 της παγκόσμιας κατάταξης.