Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΠρωταθλητής Κ15 ο ΠΑΟΚ με 1-0 απέναντι στον Ολυμπιακό

Πρωταθλητής Κ15 ο ΠΑΟΚ με 1-0 απέναντι στον Ολυμπιακό

ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός αναμετρήθηκαν στο Πανθεσσαλικό Στάδιο με φόντο την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Superleague στις ηλικίες Κ15, με τον Δικέφαλο να είναι ο μεγάλος νικητής της αναμέτρησης με, κατακτώντας έτσι το 4ο πρωτάθλημα στις εν λόγω ηλικίες.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με διάθεση την αναμέτρηση και τα πρώτα λεπτά δεν είχαν σκοπιμότητες από τους δύο προπονητές με τον Δικέφαλο να αποκτά από νωρίς το προβάδισμα και πιο συγκεκριμένα στο 11ο λεπτό όταν ο Σιδηρόπουλος με πολύ ωραία ενέργεια έβαλε τον ΠΑΟΚ σε θέση οδηγού έπειτα από τελείωμα από το ύψος του πέναλτι μετά από γύρισμα του Κρομμύδα.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός θέλησε να αυξήσει την πίεση του χωρίς ωστόσο κάποια αξιοσημείωτη φάση, ενώ οι «ασπρόμαυροι» είχαν μία δική τους στιγμή με τον Τουρσουνίδη στο 13΄και τον Σιδηρόπουλο στο 20΄έπειτα από φάουλ το οποίο δεν έβαλε δύσκολα στον Χριστοδουλόπουλο.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να δημιουργήσει συνθήκες επίθεσης με γεμίσματα τα οποία ωστόσο δεν είχαν αποτέλεσμα, ενώ ο Δικέφαλος μπόρεσε να έχει τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, σε ένα ημίχρονο που για 20 περίπου λεπτά δεν υπήρξε τελική προσπάθεια μετά από αυτές των Τουρσουνίδη και Σιδηρόπουλου, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» ολοκλήρωσαν τα πρώτα 45 λεπτά με 0 τελικές προσπάθειες προς την εστίας του Μητρούση.

Αμυντική συνοχή, εκατέρωθεν φάσεις και πρωταθλητής ο ΠΑΟΚ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να θέλει να δημιουργήσει τις συνθήκες για να ισοφαρίσει, έχοντας στο 41ο λεπτό την πρώτη του τελική, ωστόσο το σουτ του Καπέλλα πέρασε λίγο άουτ ενώ στο 44΄το σουτ του Καππάτου δεν δυσκόλεψε τον Μητρούση που μάζεψε στην αριστερή του γωνία.

Μετά από τα πρώτα πέντε λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε τον ρυθμό και είχε μία αξιοσημείωτη φάση με τον Κρομμύδα , του οποίου η κεφαλιά πέρασε άουτ, ενώ στο 53΄ο ίδιος βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού αλλά πριν προλάβει να εκτελέσει ο Χριστοδουλόπουλος έκανε την έξοδο και μάζεψε τη μπάλα. Οι «ασπρόμαυροι» δεν αρκέστηκαν στο προβάδισμα που είχαν και σε άλλη μία περίπτωση έψαξαν το δεύτερο γκολ, ωστόσο το σουτ του Τουρσουνίδη πέρασε μόλις άουτ στο 58ο λεπτό.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Ολυμπιακός έψαξε γκολ από στατική φάση ωστόσο το φάουλ του Ξανθόπουλου βρήκε στο τείχος με την άμυνα του ΠΑΟΚ στη συνέχεια να απομακρύνει και τους παίκτες του κόουτς Κωνσταντινίδη να διατηρούν το προβάδισμα που είχαν από το 11ο λεπτό.

Από το 65΄ και μετά τόσο ο ΠΑΟΚ με τον Κρομμύδα όσο και ο Ολυμπιακός με τον Τρικαλιώτη είχαν αξιοσημείωτες φάσεις στα αντίπαλα καρέ με το 1-0 να παραμένει για τον ΠΑΟΚ, ενώ Ολυμπιακός στο τελευταίο δεκάλεπτο θέλησε να αυξήσει την πίεση του ψάχνοντας το γκολ που θα τον έβαζε στην εξίσωση της αναμέτρηση, με τους Θεσσαλονικείς να δείχνουν αντανακλαστικά με την αμυντική τους συνοχή.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα επικράτησαν νεύρα μεταξύ των παικτών, ωστόσο τα πνεύματα ηρέμησαν γρήγορα με τον Ολυμπιακό να επιμένει για την ισοφάριση στο 80 +5 ωστόσο το σουτ του Μουγγού πέρασε άουτ και ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε τον τίτλο!

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Κωνσταντινίδης): Μητρούσης, Μεγγίδης, Κυριαζίδης, Μόκρης, Gjoka, Μηνασίδης, Κρομμύδας (Γιαννιώτης 76΄) , Κάνιος, Σιδηρόπουλος, Τουρσουνίδης (64΄Καραγκιόζης), Μπέρδος.

Ολυμπιακός (Πάντος): Χριστοδουλόπουλος, Σιώζιος, Καππάτος, Nuhaj, Μπάνος, Llana, Τρικαλιώτης, Κάπελλας, Μιχαηλίδης, Κότσαλος (48΄ Μουγγός), Καμάς (55’ Ξανθόπουλος)