Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024
Αρχικήseleo ΘέμαNations League: Ένας Ρουμελιώτης, ένας Κρητικός και ένας Μακεδόνας έδωσαν την νίκη...

Nations League: Ένας Ρουμελιώτης, ένας Κρητικός και ένας Μακεδόνας έδωσαν την νίκη στην Εθνική ομάδα

Ένα Φιλανδικό δώρο, ένας Ρουμελιώτης και ένας Χανιώτης σκόρερ, μετά από μια Σερραίική ασίστ, αποτέλεσαν την ιδανική συνταγή για την νίκη της Εθνικής Ελλάδος επί της Φιλανδίας στο γήπεδο Γεώργιος Καραϊσκάκης, στο πλαίσιο του Nations League.

Συγκεκριμένα η Ελληνική Εθνική ομάδα, στο ντεμπούτο του Σέρβου προπονητή, κ. Ιβάν Γιοβάνοβιτς στον πάγκο, κατάφερε να επιβληθεί της Σκανδιναβικής ομάδας με 3-0. Ειδικότερα ο Φώτης Ιωαννίδης άνοιξε το σκορ στο 23′ μετά από λάθος του αντίπαλου τερματοφύλακα, το 2-0. Το δεύτερο γκολ ήρθε στο 37′, μετά από πολύ ωραία ομαδική προσπάθεια της Ελληνικής ομάδας στην αντεπίθεση, όταν Ιωαννίδης και Τσιμίκας συνδυάστηκαν ξανά, ο επιθετικός της Εθνικής ομάδας άνοιξε τη μπάλα αριστερά, Σερραίος πλάγιος αμυντικός γύρισε με τη μία για τον Κουλιεράκη που είχε ξεμείνει σε θέση φορ, με την μπάλα να βρίσκει τελικά στον Κάλμαν και να πηγαίνει στα δίχτυα, για το σκορ ημιχρόνου. Με την αναμέτρηση να κινείται σε χαμηλό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, η Εθνική ομάδα δεν είχε αποτελεσματική πίεση στα χαφ, ούτε καλή κυκλοφορία όταν κέρδιζε μπάλα, με αρκετά λάθη στις πάσες, η Φινλανδία είχε την κατοχή για αρκετή ώρα, καθώς και την καλύτερη εικόνα συνολικά. Το νικητήριο γκολ της αναμέτρησης πέτυχε εκ νέου ο νεαρός επιθετικός του Παναθηναϊκού  στο 76′, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 με κοντινή κεφαλιά.

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν στην σημερινή αναμέτρηση με τις ακόλουθες:

Ελλάδα (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-3-3): Βλαχοδήμος, Ρότα, Μαυροπάνος, Κουλιεράκης, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης (65′ Ζαφείρης), Μάνταλος (65′ Σιώπης), Μπακασέτας (77′ Παυλίδης), Χατζηγιοβάνης (46′ Κωνσταντέλιας), Πέλκας, Ιωαννίδης (77′ Βαγιαννίδης).

Φινλανδία (Μάρκου Κάνερβα / 4-2-3-1): Χραντέσκι, Σταλ, Χόσκονεν, Ιβάνοβ, Γκάλβεζ, Πέλτολα, Σούλερ (45′ Νίσιλα), Καμαρά (82′ Βάλτα), Άντμαν (62′ Κέσκινεν), Λουντ (62′ Γιένσεν), Κάλμαν (62′ Πογιάνπαλο).

Διαιτητής: Ουρς Σνάιντερ (Ελβετία)
Βοηθοί: Μάρκο Τσίρχερ (Ελβετία), Μπέντζαμιν Τσίρχερ (Ελβετία)
Τέταρτος: Σβεν Βόλφενσμπεργκερ (Ελβετία)
VAR: Λούκας Φέντριχ (Ελβετία)
AVAR: Μίρελ Τούρκες (Ελβετία)