Σάββατο, 26 Οκτωβρίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάGBL: Ντέρμπι Δικεφάλων στο Παλατάκι

GBL: Ντέρμπι Δικεφάλων στο Παλατάκι

Ντέρμπι Δικεφάλων έχει το αυριανό πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής της GBL. Ο ΠΑΟΚ θα υποδεχτεί την ΑΕΚ (26/10, 17:00, ΕΡΤ3).

Οι «ασπρόμαυροι» μετά τη νίκη της πρεμιέρας στο Περιστέρι, ηττήθηκαν εντός από τον Παναθηναϊκό και τον Πανιώνιο εκτός έδρας. Αν αναδειχτούν νικητές του αυριανού ντέρμπι, θα βρεθούν για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν στο 2-2. Στην αντίθετη περίπτωση θα βρεθεί στο 1-3 για τέταρτη φορά στα τελευταία έξι χρόνια.

Οι «κιτρινόμαυροι» μετά το αρχικό 2/2 με τις νίκες επί του Άρη εκτός και της Καρδίτσας εκτός έδρας, υποχρεώθηκαν στην πρώτη ήττα τους στο φετινό Πρωτάθλημα από τον Παναθηναϊκό . Με νίκη στην Πυλαία, η ΑΕΚ θα βρεθεί στο 3-1 για δεύτερη φορά στις τρεις τελευταίες σεζόν αλλά μόλις για πέμπτη φορά στις 30 σεζόν της στο επαγγελματικό Πρωτάθλημα.

ΠΑΟΚ και ΑΕΚ θα αναμετρηθούν για 130ή φορά από την περίοδο 1964-65 όταν και άρχισε να γράφεται η μεταξύ τους ιστορία στην Α’ Εθνική κατηγορία. Η «Ένωση» έχει το προβάδισμα τόσο συνολικά, όσο και στα χρόνια του επαγγελματικού Πρωταθλήματος.

Ο ΠΑΟΚ από την πλευρά του έχει τον πρώτο λόγο ως γηπεδούχος αν και η ΑΕΚ πέρασε από το «παλατάκι» στην περσινή σεζόν (85-94) και για πέμπτη φορά στις τελευταίες 11 επισκέψεις της σε αυτό.

Τα τελευταία πέντε ματς στη Θεσσαλονίκη…

2020-21 (Καν.Περίοδος): 85-87 (παράταση)

ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΔΟΣΗ ΠΟΝΤΩΝ

2001-02: ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 85-77 (Ο Μπιλ Έντουαρντς είχε 29 για τον ΠΑΟΚ)

Ο ΠΑΟΚ είναι η μόνη ομάδα που εκτέλεσε με ποσοστό 40% στα τρίποντα στις πρώτες τρεις αγωνιστικές. Στην πρώτη φάση του περσινού Πρωταθλήματος ήταν στην τελευταία θέση της λίστας αφού εκτέλεσε με 28,34%.

Ο Φρανκ Μπάρτλεϊ είναι 2ος στο ranking (70), 4ος σε πόντους (52), 8ος στις ασίστ (14) και 3ος σε κερδισμένα φάουλ (16).

Ο Σαβάρ Ρέινολντς είναι ο μόνος από τους παίκτες του ΠΑΟΚ mateco που έχει διψήφιο αριθμό πόντων (26), ριμπάουντ (11) και ασίστ (12).

Η ΑΕΚ ήταν στην πρώτη πεντάδα και των τριών λιστών των σουτ, στις τρεις πρώτες αγωνιστικές. Ήταν 5η τόσο στις βολές (75%), όσο και στα δίποντα (53,33%) ενώ ήταν 4η στα τρίποντα (36,92%)

Πέντε από τους εννιά παίκτες της «Ένωσης» που έχουν πάει ως τώρα στη γραμμή του φάουλ, δεν έχουν αστοχήσει από εκεί. Κορυφαίος όλων είναι ο Σι Τζέι Μπράις με 10/10 βολές.

Η ΑΕΚ σημείωσε στην 4η περίοδο των τριών πρώτων αγώνων της, τις κορυφαίες επιθετικές επιδόσεις της. Είχε 34 στην 4η περίοδο του αγώνα με τον Παναθηναϊκό, 27 στην 4η περίοδο του αγώνα με την Καρδίτσα –όσους και στη 2η- και 26 στην 4η περίοδο του αγώνα της με τον ΠΑΟΚ.