Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΕπέστρεψε στις νίκες με άγχος ο Ηρακλής

Επέστρεψε στις νίκες με άγχος ο Ηρακλής

Νίκη με 2-1 για τον Ηρακλή στο Καυτανζόγλειο, επί του Διαγόρα Ρόδου στον τελευταίο αγώνα της 10ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Betsson Super League 2.

Ο Γηραιός επέστρεψε στις νίκες, ήταν καλύτερος αν και αγχώθηκε στο τέλος από τους Ροδίτες με το σκορ να τον αδικεί αφού θα μπορούσε να είχε πάρει μεγαλύτερη έκταση.

Σημείο αναφοράς αυτή είναι η τρίτη νίκη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια, ,ε τον Σάκη Τσιώλη στον πάγκο των κυανόλευκων.

Κυανόλευκη ανωτερότητα

Σαφώς ανώτερος στο πρώτο μέρος ο Ηρακλής με εκφραστές του Ντένζελ Γιουμπιτάνα, και Ματίας Τομάς έχασε αρκετές ευκαιρίες να πετύχει περισσότερα τέρματα και να καθαρίσει νωρίς το παιχνίδι.

Μόλις στο πρώτο λεπτό ο Ματίας Τομάς προσπάθησε με κάθετη να βρει στην πλάτη της άμυνας του Διαγόρα, τον Γιουμπιτάνα ωστόσο ο Γαλάνης ήταν εκεί και απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Στο 8ο λεπτό ο Ντένζελ Γιουμπιτάνα μετά από ωραίο συνδυασμό Τότσκα με Άλεξιτς πήρε τη μπάλα, και κινήθηκε προς την περιοχή του Γαλάνη με τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 13’ ο Βιτλής έδωσε στον Γιουμπιτάνα από αριστερά, εκείνος έβγαλε στο δεύτερο δοκάρι για τον Τότσκα η προβολή του οποίου κατέληξε άουτ. Πέντε λεπτά μετά ο Τομάς εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα πήγε στον Χρουσιέλ η ασίστ του οποίου βρήκε τον Πατράλη σε θέση οφσάιντ.

Πρώτη φάση για τον Διαγόρα Ρόδου στο 22’ με τον Σταμένκοβιτς να παίρνει την κάθετη, και τον Παλαβράκη στο τετ α τετ να του στερεί ένα γκολ και να διώχνει σε κόρνερ. Στο 24’ συνδυασμός του Τομάς με τον Άλεξιτς, και αδύναμο πλασέ του πρώτου με το Γαλάνη να μπλοκάρει.

Στο 35’ ο Ματίας Τομάς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Άλεξιτς πήρε την κεφαλιά κέρδισε όλη την άμυνα του Διαγόρα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γαλάνη για το 1-0.

Σκορ με το οποίο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το πρώτο μέρος, παρά τις φάσεις που πήγαν να δημιουργηθούν εκατέρωθεν.

Το κλείδωσε αμέσως

Με την έναρξη της επανάληψης και πιο συγκεκριμένα στο 48′ ο Ντένζελ Γιουμπιτάνα υποδέχθηκε μια μπαλιά από τον άξονα κινήθηκε αριστερά στην περιοχή ντρίμπλαρε τον Τάτση και ενώ όλοι περίμεναν πάσα εκείνος με σουτ στην κλειστή γωνία ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0.

Στο 66′ κίνηση του Γιουμπιτάνα και στρώσιμο του στον Πανάγου, ωστόσο εκείνος έχασε την ευκαιρία να πετύχει ένα γκολ αφού το σουτ του με το δεξί έφυγε άουτ.

Στο 89′ ο Γιώργος Μαγκάκης με ένα πολύ μακρινό σουτ άφησε άγαλμα τον Παλαβράκη, και μείωσε σε 2-1.

Το οποίο ήταν και το τελικό σκορ παρά την προσπάθεια του Διαγόρα, να φύγει στο τέλος από το Καυτανζόγλειο με το βαθμό της ισοπαλίας.

Οι συνθέσεις:

Ηρακλής: Παλαβράκης, Κωστούλας, Χρουσιέλ, Πανάγου, Βιτλής, Πατράλης (87′ Σγούρης), Δόρης (60′ Σίλβα), Τότσκα (60′ Μελούνοβιτς), Τομάς (87′ Κουντουριώτης), Γιουμπιτάνα (76′ Α. Παπαστεριανός), Άλεξιτς.

Διαγόρας Ρόδου: Γαλάνης, Μαγκάκης, Τάτσης (60′ Γκρόζντανιτς), Πετράκης (53′ Βουργουντζής), Καραμάνης, Μανιώτης, Παραστατίδης (66′ Μιχόπουλος), Παπαϊωάννου (67′ Μπούμπας), Τσιαντούλας, Αντεσίνα, Σταμένκοβιτς.

Πηγή: thessports.gr