Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΧάποελ-ΠΑΟΚ: Ήττα για τον άστοχο "Δικέφαλο"

Χάποελ-ΠΑΟΚ: Ήττα για τον άστοχο “Δικέφαλο”

Σε ένα ματς του οποίου το διακύβευμα ήταν η πρωτιά στον όμιλο του στο BCL και η απευθείας πρόκριση στους «16», ο ΠΑΟΚ το πάλεψε παρότι βρέθηκε πίσω με διαφορά 15 πόντων αλλά τελικά υποχρεώθηκε σε ήττα από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ στο Βελιγράδι με 71-61.

Ο ΠΑΟΚ εκτέλεσε με χαμηλά ποσοστά τόσο στα δίποντα (41,94%) όσο και στα τρίποντα (30,43%), ενώ είχε 10 λιγότερα ριμπάουντ (39-29). Ο Μάικλ Γκίλμορ είχε 12 πόντους, τους 10 στο πρώτο ημίχρονο και εννιά ριμπάουντ, ο Χάρισον 12 αλλά με 2/10 σουτ και ο Τσαϊρέλης 10 με 5/9. Δεν βοήθησαν όμως ο Φρίντρικσον (7π, 2/10 σουτ), ο Άλστον (4π, 5ρ.) και ο Σμιθ (0π. σε 11:35).

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 5-0 αλλά το πρώτο δεκάλεπτο είχε πολλές επαφές, σκληρές άμυνες και ένα χαμηλό σκορ (16-16). Η Χάποελ Ιερουσαλήμ μπήκε καλύτερα στη δεύτερη περίοδο, συνεχίζοντας να πιέζει πολύ στην άμυνα και προηγήθηκε με 22-16 στο 12’. Το παιχνίδι συνέχισε να έχει αργό τέμπο, αλλά για τον ΠΑΟΚ προέκυψε πρόβλημα με τον Τσαϊρέλη που φορτώθηκε με τρία φάουλ.

Ο Δικέφαλος σημείωσε μόλις δύο πόντους στο τετράλεπτο (26-18) αφού ούτε ο Χάρισον, ούτε και ο Σμιθ, κατάφεραν να βρουν ρυθμό. Η Χάποελ μάλιστα με ένα απίθανο τρίποντο κάτω από το κέντρο στην εκπνοή μιας επίθεσης, προηγήθηκε με 10 στο 17’ (32-22).

Ήταν ένα πρώτο καμπανάκι που ήχησε για τον ΠΑΟΚ που απάντησε με σερί 8-1 και με το οποίο «ροκάνισε» τη διαφορά (33-30 στο 20’).

Η αρχή του 2ου ημιχρόνου έβαλε έναν ακόμη παράγοντα δυσκολίας στην ομάδα του Φώτη Τακιανού, αφού ο Τζάστιν Άλστον φορτώθηκε με τέταρτο φάουλ. Ο Δικέφαλος συνέχισε να σουτάρει με χαμηλά ποσοστά και είδε τη Χάποελ να ξεφεύγει ξανά με διψήφια διαφορά (49-38 στο 27’) που έφυγε και από τα τον έλεγχο του (53-38 στο 29’ και 54-40 στο 30’).

Ο ΠΑΟΚ επιχείρησε να επιστρέψει στο παιχνίδι (59-51 στο 34’) και πατώντας πάνω σε αυτό το μομέντουμ, έγινε ξανά απειλητικός αφού μείωσε στους έξι πόντους, μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο (61-56). Ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ που ακολουθήθηκε από τρίποντο των Ισραηλινών, τους έδωσε μία ανάσα (64-56) και αλλά ένα τρίποντο του Μπελιάουσκας κράτησε τον ΠΑΟΚ ζωντανό (66-61 στα 55’’). Δεν βρήκε όμως κλέψιμο στην παγίδα που έστησε στην επόμενη άμυνα και δέχτηκε το καλάθι που του ψαλίδισε τις τελευταίες ελπίδες (68-61 στα 48’’).

Πηγή: metrosport.gr