Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάBasket League: Έπεσε στην Α2 ο Ηρακλής

Basket League: Έπεσε στην Α2 ο Ηρακλής

Με απλά μαθηματικά: Σκορ δευτέρου ημιχρόνου 18-40 υπέρ του Παναθηναϊκού. Κάπου εδώ… τελειώνει και η ανάλυση του αγώνα στη Θεσσαλονίκη μεταξύ του Ηρακλή και των «πρασίνων» οι οποίοι έκλεισαν νικηφόρα τη σεζόν στη regular season, στέλνοντας παράλληλα τον «Γηραιό» στην Α2 κατηγορία.

Το ματς

Στο ξεκίνημα του αγώνα φάνηκε ο Παναθηναϊκός να θέλει να «καθαρίσει» το ματς και με τον Ντάριλ Μέικον να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του, βοήθησε τους «πράσινους» να προηγηθούν με 4-14. Παρόλα αυτά ήταν… πολύ νωρίς για τον Ηρακλή να παραδώσει τα όπλα. Από τη μία δυνάμωσε πολύ στην άμυνα μετά το τάιμ άουτ του Μέξα και από την άλλη βρήκε τις επιθετικές λύσεις στο πρόσωπο του… ασταμάτητου Μάικαλ Χένρι, ο οποίος είχε αποτελέσει τον μεγάλο «πονοκέφαλο» για τον Γιώργο Βόβορα.

Σ’ εκείνο το σημείο ο Ηρακλής πραγματοποίησε ένα σερί 11-0 και όχι μόνο γύρισε το ματς, αλλά πήρε και προβάδισμα με 15-14 στο 6′. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ (19-20) αλλά τον Ηρακλή να είχε κλέψει τις εντυπώσεις στο κατάμεστο «Ιβανώφειο». Ο Χένρι είχε τους 12 από τους 19 πόντους της ομάδας του έως εκείνο το σημείο ενώ ο Μέικον είχε ξεχωρίσει από τους «πράσινους».

Στην δεύτερη περίοδο το ματς ήταν περισσότερο ισορροπημένο, χωρίς να «ανοίξει» η ψαλίδα της διαφοράς. Μετά το 19-23 του Παναθηναϊκού, ο Χένρι έκανε και… πάλι την εμφάνισή του και με νέο 8-0 του Ηρακλή, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 27-23. Ο Αμερικανός έκανε τα… πάντα στο παρκέ ενώ το «τριφύλλι» έβρισκε τις περισσότερες λύσεις έξω από τα 6.75 μέτρα (6/17 τρίποντα στο ημίχρονο), με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να είχε πάρει τη σκυτάλη από τον Μέικον. Ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα και με 32-37 ωστόσο με 9-4 των γηπεδούχων το ημίχρονο (14/23 δίποντα ο Ηρακλής, 3/11 τρίποντα, 14-4 ριμπάουντ έναντι 9/15 δίποντα ο Παναθηναϊκός, 6/17 τρίποντα, 12-4 ριμπάουντ) έκλεισε ισόπαλο 41-41.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ έως και το 24′ (47-47) αλλά από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα του Γιώργου Βόβορα πραγματοποίησε σερί 8-0 χάρη στην καλή του άμυνα πάνω στη μπάλα, την άνοδο του Οκάρο Ουάιτ και τα εύκολα καλάθια στο τρανζίσιον για το +8 (47-55) τρία λεπτά πριν από το τέλος της 3ης περιόδου. Τελικά το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε στο 50-59, με το «πράσινο» επιμέρους να ανέρχονταν στο 12-3 μετά την τελευταία ισοπαλία των δύο ομάδων.

Η διαφορά των εννέα πόντων παρέμενε για τον Παναθηναϊκό (52-63 στο 33′) αν και οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να κρατηθούν κοντά στο σκορ, αν και ο Μέικον με τρίποντο και φάουλ έστειλε τον δείκτη του σκορ για πρώτη φορά στο +11 για την ομάδα του (55-66) πέντε λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Έκτοτε το ματς εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία καθώς το μόνο που έκαναν οι «πράσινοι» ήταν να αυξάνουν την διαφορά έως το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 41-41, 50-59, 59-81