Κυριακή, 26 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΣοκ για τον Άρη στην Πάτρα - Το τρίποντο ''μαχαιριά''

Σοκ για τον Άρη στην Πάτρα – Το τρίποντο ”μαχαιριά”

Την ήττα με τρίποντο- μαχαιριά στο φινάλε γνώρισε ο Άρης από τον Προμηθέα, καθώς ο Άρνολντας Κουλμπόκα στο τέλος διαμόρφωσε το τελικό 64-61.

Πολλές διακυμάνσεις είχε το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Αρης κατάφερε να προηγηθεί με 2-6 στο 3ο λεπτό, αλλά ο Προμηθέας απάντησε και προηγήθηκε με 12-8 στο 6ο λεπτό. Ο Αρης αντέδρασε με ένα σερί 0-5 και ισορρόπησε το ματς. Ο Προμηθέας κατάφερε πάει στο πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 19-16.

Ο Αρης με πολλά χαμένα ριμπάουντ βρέθηκε να χάνει στο 14ο λεπτό με 27-16. Οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν και μείωσαν ύστερα από ώρα στους 6, 29-23 στο 16ο λεπτό με τον κόσμο να βοηθάει όσο μπορεί στην Πάτρα. Ο Προμηθέας θέλησε να ξαναπάρει τη διαφορά και ξέφυγε με τρίποντο του Μουράτου και 36-27. Το ημίχρονο έληξε 36-31 με τον Αρη να είναι μέτριος.

Η 3η περίοδος ήταν ευκαιρία αλλαγών για τον Αρη. Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν αποφασισμένοι να μειώσουν σε 37-35 στο 22ο λεπτό! Ο Προμηθέας ξέφυγε με 40-35, αλλά ο Αρης μείωσε με τον Καββαδά στο 25ο λεπτό. Ο Αρης μπήκε με σθένος και με τρίποντο του Νότε προηγήθηκε με 44-45 στο 28ο λεπτό! Ο κόσμος έδωσε ώθηση, ενώ ο Προμηθέας εκτελούσε συνέχεια βολές! Ο Προμηθέας απάντησε με ένα σερί 5-0, με τον Λονγκ να μειώνει σε 49-47 στη λήξη της 3ης περιόδου.

Το ματς ήταν κακό στην 4η περίοδο, αλλά ο Προμηθέας προηγήθηκε με 56-50 στο 36ο λεπτό. Με κάρφωμα του Γκούντγουιν μείωσε σε 59-57 στο 38 λεπτό! Ο Γκούντγουιν ισοφάρισε σε 61-61, πέντε δεύτερα πριν το τέλος! Ο Κουλμπόκα έκανε το 64-61 στα τρία δεύτερα! Το σουτ του Χάγκινς στο τέλος δε βρήκε στόχο και ο Αρης ηττήθηκε!