Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΠΑΟΚ - Νέα Ιωνία 20-15

ΠΑΟΚ – Νέα Ιωνία 20-15

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 20-15 της Νέας Ιωνίας και έκανε το 1-0 στους τελικούς της Α1 χάντμπολ γυναικών.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, που πριν λίγες εβδομάδες κατέκτησε το Κύπελλο, οδεύει σε ένα ακόμη ντάμπλ. Η ομάδα του Δημήτρη Πελεκίδη έκανε το πρώτο βήμα για το 5 πρωτάθλημα της ιστορίας της και το τέταρτο σερί.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 5-1 με την Γκριμπάρεβιτς στο 13ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν με τη Στουγιαννίδου με τον ΠΑΟΚ να πατάει γκάζι και να φτάνει στο 10-2 με δύο σερί γκολ της Νίκολιτς. Η Νέα Ιωνία σκόραρε μετά από δέκα περίπου λεπτά και μείωσε σε 10-4, που ήταν και το σκορ του ημίχρονου με τις Καρέλλα και Τσικνάκη.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ μπήκε και πάλι δυνατά. Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 14-4 με την Βράνσιτς στο 35ο λεπτό του αγώνα. Η Νέα Ιωνία μείωσε σε 16-10 με την Ανδρίτσου.

Η Βράνσιτς έδωσε και πάλι ισχυρό προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (19-11) στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Η Νέα Ιωνία διαμόρφωσε το τελικό 20-15 στην τελευταία φάση του ματς.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο τίτλος θα κριθεί στις τρεις νίκες.

Πηγή: sdna.gr