Σάββατο, 5 Οκτωβρίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΠάλεψε αλλά έχασε ο ΠΑΟΚ- Οργή για την διαιτησία!

Πάλεψε αλλά έχασε ο ΠΑΟΚ- Οργή για την διαιτησία!

Ο ΠΑΟΚ πάλεψε κόντρα στον Προμηθέα παρά τις απουσίες, αλλά λύγισε με 84-77, με τους «ασπρόμαυρους» να έχουν σοβαρά παράπονα από την διαιτησία. Μάλιστα κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού αποβλήθηκαν οι Λυκογιάννης και Χατζόπουλος!

Ο Αριστείδης Λυκογιάννης ξεκίνησε με τους Χριστοδούλου, Γκρίφιν, ΝτιΛεο, Κάρτερ και Τζόους.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι και το σκορ να βρίσκεται στο 9-8 λίγο πριν τα 6 λεπτά. Κάπου εκεί ο ΠΑΟΚ έκανε ένα μικρό σερί 0-8 και βρέθηκε μπροστά με 8-14. Οι αλλαγές στις πεντάδες των δύο ομάδων έριξαν το ρυθμό και η περίοδος έκλεισε στο 15-20.

Ο Δικέφαλος μπήκε στην 2η περίοδο με προβάδισμα 7 πόντων (15-22) άλλα δύο μεγάλα τρίποντα του Αγραβάνη σε συνδυασμό με πολλά λάθη του ΠΑΟΚ έφεραν τους γηπεδούχους στο 23-22. Από τα μισά και μετά του 2ου δεκαλέπτου οι εναλλαγές στο σκορ ήταν πολλές, με μοναδική φορά που ξέφυγαν οι ασπρόμαυροι στο 30-36, στα 2:50. Κάπου εκεί μια τεχνική ποινή στον Γιάνκοβιτς και ένα τρίποντο φέρανε τον Προμηθέα μπροστά, ο Γκρίφιν απάντησε με καλάθι και φάουλ αλλά στα 5,5 δευτερόλεπτα ο Γκάντι έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με προβάδισμα 43-41.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να είναι στον πόντο (48-47) μετά το τρίποντο του Χριστοδούλου. Δύο κακές επιθέσεις και δύο κακές άμυνες πήγαν το σκορ στο 56-52 και μετέπειτα σε 62-53. Tο τρίποντο του Κάρτερ έδωσε ανάσα στον Δικέφαλο και το μετέπειτα 3ποντο του ΝτιΛέο μείωσε στους 3 την διαφορά. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 65-59.

Η 4η περίοδος κύλησε μέχρι τα μισά με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να πλησιάσει στο σκορ και να τα καταφέρνει κάπως, έχοντας μειώσει σε 69-62. Κάπου εκεί ο διαιτητής Παπαπέτρου απέβαλε τον Λυκογιάννη με 2 τεχνικές ποινές ενώ στην ίδια φάση απέβαλλε και τον Θανάση Χατζόπουλο ο οποίος ήταν έξαλλος με την αποφάσεις του πρώτου διαιτητή. Στο καθαρά αγωνιστικό, οι αποβολές ξύπνησαν τον ΠΑΟΚ που με ένα επιθετικό κρεσεντο μείωσε σε 73-70, 4:48 πριν την λήξη. 3 κακές άμυνες, κακές επιλογές στην επίθεση έφεραν τον Προμηθέα σε ένα +11 το οποίο ήταν μαξιλαράκι ασφαλείας για το τελικό 84-77.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 43-41, 65-59, 84-77