Παρασκευή, 24 Μαΐου, 2024
Αρχικήseleo ΘέμαΟ ΠΑΟΚ πάει για… τελικό στο ΟΑΚΑ!

Ο ΠΑΟΚ πάει για… τελικό στο ΟΑΚΑ!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν η… χαρά του επιτιθέμενου. Ο ΠΑΟΚ βρήκε από την αρχή ρυθμό έξω από τα 6,75, με Λοβ, Κάρτερ και στη συνέχεια με Τσαλμπούρη, ενώ η ΑΕΚ με κυρίαρχο τον Μορέιρα στις δύο ρακέτες, είχε τις δικές της απαντήσεις, για το 26-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, λίγο ο ΠΑΟΚ έβγαλε σαφώς μεγαλύτερη ένταση στην άμυνα του, με πολύ καλό διάβασμα στις close out επιθέσεις της ΑΕΚ, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν μέχρι το 32-32 και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι να «ξεμακραίνουν» με το 40-34 της ανάπαυλας, παρά τα 13 περισσότερα ριμπάουντ της ΑΕΚ (12-25).

Ο Λυκογιάννης αναγκαστικά άνοιξε το ροτέισον του, μετά το 3ο φάουλ του Γκρίφιν και σε εκείνο το σημείο, βγήκε μπροστά ο… Παπαντωνίου! Με 7 συνεχόμενους πόντους έκανε το 52-45, με την ΑΕΚ να έχει σταθερά απαντήσεις με Μορέιρα (15π.) αλλά και Λοτζέσκι (58-53). Με σουτ του Λοβ που έφτασε τους 16, ο ΠΑΟΚ κρατούσε το προβάδισμα (60-55) στο τέλος της τρίτης περιόδου.