Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΞεκίνησε με το «δεξί» ο ΠΑΟΚ!

Ξεκίνησε με το «δεξί» ο ΠΑΟΚ!

Αν και δυσκολεύτηκε για περίπου ένα ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη στο Γιβραλτάρ επί της Λίνκολν και ξεκίνησε με το δεξί την παρουσία του στους ομίλους του νεοσύστατου Conference League, επικρατώντας με 0-2.

Ο Δικέφαλος προηγήθηκε στις καθυστέρησεις του πρώτου μέρους μετά από ένα σλάλομ του Τέιλορ, που γύρισε την μπάλα στη μικρή περιοχή, με τον Τσούμπα Άκπομ να σκοράρει το πρώτο γκολ από την επιστροφή του στην ομάδα.

Ο Νιγηριανός φορ νωρίτερα είχε απωλέσει μοναδική ευκαιρία σε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να τον νικά.

Η Λίνκολν μετά το πρώτο 20λεπτο ανέβηκε στο γήπεδο και ο Πασχαλάκης κλήθηκε να κρατήσει το μηδέν, μέχρι να έρθει τελικά το γκολ του Τσούμπα και να απλοποιήσει τα πράγματα.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ όντας πιο απελευθερωμένος μπήκε με διάθεση να τελειώσει νωρίς την υπόθεση νίκη.

Στο 54′ ο Άκπομ σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ, με την απόφαση να μην αλλάζει, μιας και στην διοργάνωση δεν υπάρχει VAR.

Δύο λεπτά αργότερα και σε μια στημένη μπάλα, η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι με τον Άκπομ να μην μπορεί να την στείλει στα δίχτυα. Ωστόσο ο Μιτρίτσα πήρε το ριμπάουντ και με όμορφη προσπάθεια στην κίνηση έγραψε το 0-2, που ήταν και το τελικό σκορ.