Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024
Αρχικήseleo ΘέμαΝίκησε και πάει με ...μισή πρόκριση στην Γάνδη ο ΠΑΟΚ

Νίκησε και πάει με …μισή πρόκριση στην Γάνδη ο ΠΑΟΚ

Με νίκη άνοιξε η αυλαία της φάσης των <<16>> του ConferenceLeague με τον ΠΑΟΚ να είναι ο κυρίαρχος της αναμέτρησης έναντι στην Γάνδη και να είναι ονικητής με σκορ 1-0 και να βρίσκεται ένα βήμα πιο κοντά στην πρόκριση των <<8>>

Ρεπορτάζ: Δ. Παπαδοπούλου

Στο πρώτο μέρος του αγώνα οι φιλοξενούμενοι πίεσαν αρκετά την άμυνα του ΠΑΟΚ με τον Ρουμάνο τεχνικό  να ζητάει από τους παίκτες του ψυχραιμία , καθώς δυσκολεύονταν να κρατήσουν τον έλεγχο της μπάλας. Η πρώτη καλή ευκαιρία του δικεφάλου ήρθε στο 21’ με τον Μπίσεσβαρ να είναι κάτοχος της μπάλας , πάτησε περιοχή και πλάσαρε για τον Άκμπομ με τονΡουφ να αλλοιώνει την φορά της μπάλας χωρίς να προλάβει ο Άγγλος φορ να κάνει την προβολή.Στο 30’ η Γάνδη άπλωσε το παιχνίδι της με τον Οφόε να πατάει περιοχή κάνοντας την πρώτη ντρίπλα , ο Λυρατζής όμως έκανε εξαιρετικό στοπ στο σουτ του.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να είναι ο κυρίαρχος της μπάλας, με τον Άκπομ να παίρνει την κεφαλιά στο 52’ μετά από ωραία σέντρα του Κούρτιτς με την μπάλα να περνάει άουτ. Όμως οι Βέλγοι απάντησαν αμέσως με τον Μόντες να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη , που ακυρώθηκε λόγω θέσης οφσάιντ. Στο 57’ λεπτό ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με τον Κούτριτς να εκτελεί το φάουλ και να στέλνει την μπάλα απευθείας στα δίχτυα. Η Γάνδη δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού σε αντίθεση με τους ασπρόμαυρους που ήταν αρκετά απειλητικοί.

Η ρεβάνς είναι την επόμενη Πέμπτη στις 10:00 μ.μ ,  με τον Ζίβκοβιτς και τον Κούρτις να μένουν εκτός αποστολής.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: (ΡασβάνΛουτσέσκου)Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ινγκανσον, Κρέσπο, Βιειρίνια, Τσιγγάρας, Κούρτιτς, Ζίβκοβιτς, Σοάρες, Μπίσεσβαρ, Άκμπομ

Γάνδη: (ΧέινΒενάαζμπουργκ) Ρουφ, Οκούμου, Νγκαντέ, Χάντσε- Όλσεν, Σαμουάσε, Ντε Σάρτ, Αλ Κάστρο,Οφόε, Χιούλσαγκερ, Ντεπουάτ