Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΜε το βλέμμα στραμμένο στο Κύπελλο ο ΠΑΟΚ

Με το βλέμμα στραμμένο στο Κύπελλο ο ΠΑΟΚ

Σημαντική νίκη για τον ΠΑΟΚ επί του Ολυμπιακού με 3-2 σετ, στον Β’ ημιτελικό του Final4 και με το εισιτήριο στο χέρι για τον τελικό Κυπέλλου Ελλάδας, οπού θα αντιμετωπίσει τον Φοίνικα Σύρου. Οι “ασπρόμαυροι” εμφανώς ανεβασμένοι ψυχολογικά έχουν στραμμένο το βλέμμα σε μια ακόμα κατάκτηση Κυπέλλου. Ο Γιάννης Καλμαζίδης διάλεξε τον Μπαρνς αντί του Κουκλίνσκι ο οποίος έμεινε εκτός ρόστερ, καθώς δεν επιτρέπεται πάνω από τέσσερις ξένοι αθλητές.

Της Δέσποινας Παπαδοπούλου

Στο 1ο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε ανεβασμένος με όπλο του το μπλοκ να σταματάει την αντίπαλη ομάδα. Άνοιξε μια διαφορά πέντε πόντων (11-6) την οποία κατάφερε και κράτησε μέχρι το (20-15). Από εκεί και πέρα δεν άφησε πολλά περιθώρια στους <<ερυθρόλευκους>> και πήρε εύκολα το σετ με 25-19

Στο 2ο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο νωθρός με τον Ολυμπιακό να το εκμεταλλεύεται και να αποκτά από την αρχή προβάδισμα επτά πόντων (1-8). Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη προσπάθησε να μειώσει στο σκορ, ανεβάζοντας ρυθμούς αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει την τροπή και να χάνει το σετ με 22-25 και το 1-1.

Στο 3ο σετ ο ΠΑΟΚ με τους Κουμεντάκη και Μπράουν να βρίσκονται σε πολύ καλή φόρμα πήραν μια μικρή διαφορά στο σκορ (8-6). Ο τεχνικός προπονητής του Ολυμπιακού ανακάτεψε την ομάδα του για να μπορέσει να αλλάξει την τροπή του παιχνιδιού. Αν και πίεσε την άμυνα του δικεφάλου και έφτασε στο σκορ (20-19) ο ΠΑΟΚ πήρε το σετ με 25-22 και 2-1

Το 4ο σετ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να κάνει ένα σερί τεσσάρων πόντων (0-4). Αρκετά ήταν τα λάθη του ΠΑΟΚ και έδωσαν την δυνατότητα στους <<ερυθρόλευκους>> να μεγαλώσουν και άλλο την διαφορά (3-9). Ο Ολυμπιακός βρήκε την αδυναμία στην υποδοχή του ΠΑΟΚ και πίεσε πολύ από το σερβίς. Ο Ολυμπιακός συντήρησε τον υψηλό ρυθμό και κυριάρχησε στο σετ, με τους θεσσαλονικείς να μην καταφέρνουν να απαντήσουν στην πίεση της αντίπαλης ομάδας.  Το σετ έληξε με 17-25 και το 2-2.

Στο 5ο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος και πήρε το προβάδισμα στο σκορ (8-4). Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε να βρει λύσεις με τους << ασπρόμαυρους>> να πιέζουν στις επιθέσεις και να σταματούν με το μπλοκ τους αντιπάλους του.Το παιχνίδι τελείωσε με τον Μπερνς να τρυπάει το μπλοκ του Ολυμπιακού, και το 15-10 και το 3-2

Τα σετ: 25-19, 22-25, 25-22, 17-25

ΠΑΟΚ: Μπράουν, Πετρέας, Μπαρνς, Κουμεντάκης, Ουόλς, Ούντρις και λίμπερο ο Κοκκινάκης.

Ολυμπιακός: Πάγενκ, Στιβαχτής, Μιχαήλοβιτς, Τέπαν, Ζουπάνης, Πέριτς και λίμπερο ο Ζήσης.