Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΙστορική πρόκριση για τον Πήγασο Πολίχνης

Ιστορική πρόκριση για τον Πήγασο Πολίχνης

Ιστορική πρόκριση για το βόλεϊ ανδρών του Πήγασου Πολίχνης που κατάφερε και κέρδισε στο tie break τον ΟΦΗ με 3-2 σετ και πέρασε στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος.

Η ομάδα της PreLeague έκανε την  ανατροπή, αφού ο ΟΦΗ ήταν αυτός που προηγήθηκε στο σκορ και παίρνοντας το πρώτο σετ με 25-16 ωστόσο η ομάδα της Πολίχνης ανέβασε γρήγορα ρυθμούς και απέκτησε ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο δεύτερο σετ και ισοφάρισε το παιχνίδι κερδίζοντας το σετ με 25-18.

Στο τρίτο σετ ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι κρατώντας τον έλεγχο του παιχνιδιού μέχρι το 12-15 όπου, ο Πήγασος έκανε την ανατροπή και έφερε το σετ στον πόντο με τους γηπεδούχους να παίρνουν το σετ με 25-22

Στο τέταρτο σετ η ομάδα της πολίχνης απέκτησε μια διαφορά εφτά πόντων (12-5) με τον ΟΦΗ να μην τα παρατάει και με μικρά σερί κατάφερε να πάρει με δυσκολία το σετ με 25-27

Στο τάιμ μπρέικ ο ΟΦΗ είχε ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ με δύο πόντους ως το 12-13 οπού ο Πήγασος ανέβασε ρυθμούς και με σερί τριών πόντων πήρε την νίκη με 15-13 και την πρόκριση στα ημιτελικά με 3-2 σετ.