Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΕπιστροφή στις νίκες ο ΠΑΟΚ στο βόλεϊ

Επιστροφή στις νίκες ο ΠΑΟΚ στο βόλεϊ

Με νίκη φεύγει από την Σύρο ο ΠΑΟΚ καθώς κέρδισε τους πειρατές με 1-3 σετ, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής των play off της Volley League.

Μπορεί να μην έχει πλέον καμία σημασία το τρίποντο που πήρε ο ΠΑΟΚ, καθώς έχει τεθεί εκτός διεκδίκησης του πρωταθλήματος, ωστόσο με την σημερινή του νίκη έβγαλαν εκτός και τον Φοίνικα Σύρου. Ο τεχνικός προπονητής του δικεφάλου έθεσε εκτός ρόστερ τον Ράιλ Μπαρνς και επέλεξε στην θέση του τον Πάβελ Κουκλίνσκι.

Της Δέσποινας Παπαδοπούλου

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία των αντιπάλων στην υποδοχή και από την αρχή πήρε ένα προβάδισμα πέντε πόντων (2-7). Οι <<ασπρόμαυροι>> βρίσκονταν σε καλή μέρα και πίεσαν πολύ τους γηπεδούχους από την γραμμή του σέρβις. Κάποια λάθη του δικεφάλου έφεραν τον Φοίνικα να περνάει μπροστά στο σκορ. (23-22). Ο ΠΑΟΚ με μπλοκ του Πετρέα στον Φράγκο παίρνει το σετ με 24-26 και το 0-1

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο νωθρός, με τον Φοίνικα να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα δύο πόντων (5-3). Ο δικέφαλος πέρασε στην κόντρα και πέρασε στο σκορ με τρείς βαθμούς (10-13) Από κει και πέρα πήρε φόρα και δεν επέτρεψε στον Φοίνικα να βρει ρυθμό, με τον Ούολς να “κλείνει” το σετ με 22-25 και 0-2

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι μέχρι το (4-4). Οι νησιώτες πέρασαν μπροστά στο σκορ με διαφορά δύο πόντων (7-5). Ο Γιόκο Μιλενκόσκι πέρασε εντός τον Καπετανίδη, που πίεσε αρκετά σπάζοντας το μπλοκ των φιλοξενούμενων . Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με αρκετή δυσκολία στο (19-19). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς, εκμεταλλευόμενος και τα λάθη από τους θεσσαλονικείς πήρε το σετ με 25-22

Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο- πόντο στο σκορ, με την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη να πιέζει από την γραμμή του σέρβις και να στήνει στον τοίχο τους γηπεδούχους. . Οι <<ασπρόμαυροι>> πήραν τα πάνω τους και πέρασαν μπροστά στο σκορ στο  (15-17). Από κει και πέρα  ο τραυματισμός του Τζούριτς στοίχησε στον Φοίνικα και έχασε το σετ με 22-25 και το 1-3

Τα σετ: 24-26, 22-25, 25-22, 22-25.

Φοίνικας Σύρου : Τζούριτς, Κόστα, Στερν, Φράγκος, Μιχαήλοβιτς, Ιερεθουέλο και λίμπερο ο Καρασαββίδης.

ΠΑΟΚ : Πετρέας, Μπράουν, Κουκλίνσκι, Κουμεντάκης, Ουόλς, Ούντρις και λίμπερο ο Κοκκινάκης.