Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΑσταμάτητος ο ΠΑΟΚ, λύγισε και τον Κολοσσό στο «Παλατάκι»

Ασταμάτητος ο ΠΑΟΚ, λύγισε και τον Κολοσσό στο «Παλατάκι»

Ο ΠΑΟΚ γιόρτασε την επέτειο των 30 χρόνων από την κατάκτηση του Κυπέλλου Κυπελλούχων στη Γενεύη με μεγάλη και σημαντική νίκη (82-74) επί του Κολοσσού στο Παλατάκι, φτάνοντας τις 10 επιτυχίες στην κανονική διάρκεια της Basket League, που τον φέρνουν στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας. Τέρνερ, Λοβ και Γκρίφιν οδήγησαν με επιθετικό κρεσέντο τους ασπρόμαυρους στο ροζ φύλλο αγώνα.

Κοντά στο σκορ οι δύο αντίπαλοι

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι από την αρχή του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ αποσπάστηκε με 7-2 με τρίποντο του Μπιτς και δίποντο του Λοβ, αλλά ο Κολοσσός επέστρεψε γρήγορα και πέρασε μπροστά με 9-11. Το παιχνίδι συνέχισε να είναι αμφίρροπο και το μόνο που κατάφερε ο Δικέφαλος ήταν να προηγηθεί με πέντε (22-17) δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του δεκαλέπτου, όμως, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν για το 22-19 της πρώτης περιόδου.

Ο Κονατέ με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου έγραψε το 24-19 με τους πρώτους του πόντους, ο «καυτός» Τέρνερ το 26-21 λίγο αργότερα, όμως, ο Κολοσσός ισοφάρισε σε 28-28 μετά από τεχνική ποινή που χρεώθηκε ο Μπιτς. Οι Ροδίτες πήραν προβάδισμα (34-36) με καλάθι του Άρτις, αλλά δεν το διατήρησαν πολύ, καθώς Τέρνερ και Καμπερίδης με απανωτούς πόντους, διαμόρφωσαν το 40-36. Ένα καλάθι από τον Καντέρ έφερε το 40-38 του πρώτου ημιχρόνου.

Η μεγαλύτερη διαφορά, αλλά…

Ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά έξι πόντων με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με τρίποντα των Λοβ και Γκρίφιν, αλλά ένα τρίποντο-φάουλ του Καντέρ εξανέμισε το προβάδισμα. Ο Δικέφαλος προηγήθηκε εκ νέου με δίποντο του Μαργαρίτη με 50-44 και στα επόμενα λεπτά οι δύο ομάδες μπλόκαραν επιθετικά, με αποτέλεσμα ο δείκτης του σκορ να παραμείνει στο 51-45. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι από τον Γκρίφιν έφεραν για πρώτη φορά τον ΠΑΟΚ στο +8 (57-49), για το 63-56 που ήταν το αποτέλεσμα με το φινάλε της τρίτης περιόδου.

Ο Καμπερίδης εκτόξευσε την διαφορά στο +10 με τρίποντο με το καλημέρα στο τελευταίο δεκάλεπτο, σε ένα σημείο που ο ΠΑΟΚ ήλεγχε απόλυτο τον αγώνα. Με όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ, ωστόσο, ο Κολοσσός μείωσε στους τέσσερις 68-64, περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Το 70-67 έγινε γρήγορα 74-67, με καλάθια του Κάρτερ και του Γκρίφιν και ο Δικέφαλος ξαναένιωθε μία μικρή ασφάλεια 2.36 για το φινάλε του παιχνιδιού. Απλά με σωστή διαχείριση από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ έφτασε στην επιτυχία με 82-74.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-38, 63-56, 82-74

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Μπιτς 5, Λοβ 16 (4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6 λάθη), Γκρίφιν 18 (6/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κακλαμανάκης 11 (5/6 δίποντα), Κονατέ 3, Μαργαρίτης 4, Καραγιαννίδης, Ιατρίδης, Παπαντωνίου, Κάρτερ 2, Τέρνερ 17 (7/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 3, Άρτις 18 (7/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Άντριτς 4, Σπάισερ 8, Αγγελάκος 3, Ντράγκοβιτς, Καμαριανός, Γουότσον 10 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Λιάπης, Καντέρ 19 (7/12 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 λάθη), Ζάρας 9 (1/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 λάθη).