Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΑποκλεισμός για τον Αρη από την Γουλβς

Αποκλεισμός για τον Αρη από την Γουλβς

Ο Αρης δεν τα κατάφερε με την Γουλβς στη Βουλγαρία στο Arena Samokov και με εχθρική επίσης διαιτησία ηττήθηκε και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του FIBA EUROPE CUP με 72-83.

Παράλληλα, τα πολλά λάθη και η μεγάλη αστοχία στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικοί παράγοντες.

Η διαιτησία φόρτωσε με φάουλ τους ψηλούς του Αρη και τα σφυρίγματα των Μπάκι, Γιόβανιτς και Νίκοβιτς ήταν υπέρ των Λιθουανών.

Καββαδάς, Χάγκινς και Νότε ήταν οι κορυφαίοι, ενώ από την Γουλφς ο Γιουσκεβίτσιους έκανε όλη τη ζημιά.

Παρά τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε, ο Άρης δεν μπόρεσε να αποφύγει το μοιραίο, ηττήθηκε από τους Γουλβς και αποχαιρέτησε το FIBA Europe Cup στη φάση των προκριματικών.

Δυνατά ξεκίνησε ο Αρης στο δεκάλεπτο και κατάφερε να προηγηθεί με 21 στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη βρέθηκαν να χάνουν με 2-4, αλλά στη συνέχεια προηγήθηκαν με 9-7 και 16-12. Βρήκε πολλές λύσεις από Χάγκινς και Νότε.

Δυναμική ήταν η είσοδος του Αρη στη 2η περίοδο. Οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 27-18 στο 12ο λεπτό και με 40-33 στο 18ο. Όμως, οι Λιθουανοί με κορυφαίο τον Γιουσκεβίτσιους , που έβαλε 18 πόντους, κάλυψαν τη διαφορά και ισοφάρισαν σε 44-44.

Για τον Αρη ο Νότε είχε 14 πόντους, ενώ ο Χάγκινς είχε 13.

Μεγάλη μάχη δόθηκε στην 3η περίοδο. Ο Αρης μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 51-46 και 55-50. Όμως, δέχθηκε ένα σερί 2-11 και πήγε στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Λιθουανίας προηγούμενη με 59-61.

Τα πάντα θα κρίνονταν στην τελευταία περίοδο! Ο Αρης βρέθηκε να χάνει με 61-64 και 63-67. Ο Αρης μείωσε στο 35ο λεπτό με τον Τολιόπουλο και τα πάντα κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά. Η ομάδα της Λιθουανίας ξέφυγε με 66-71 και 67-72 με τον Αρη να κυνηγάει στο σκορ. Το 67-76 στο 37ο λεπτό δεν επέτρεψε στον Αρη να διεκδικήσει την ανατροπή! Οι παίκτες του Καστρίτη ηττήθηκαν και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια της διοργάνωσης, όντας πολύ κακοί στο 4ο δεκάλεπτο.

Τα Δεκάλπετα: 21-15, 44-44, 59-61, 72-83.