Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΈμεινε στο πρώτο ημίχρονο στο ΣΕΦ ο ΠΑΟΚ!

Έμεινε στο πρώτο ημίχρονο στο ΣΕΦ ο ΠΑΟΚ!

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 86-68 από τον Ολυμπιακό για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος στο ΣΕΦ και παρέμεινε στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Αν και ο ΠΑΟΚ έκανε καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο και πήγε στα αποδυτήρια στο -3, στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του ήταν εντελώς αντίθεση με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα με κάτω τα χέρια.

Ο Άρης Λυκογιάννης ξεκίνησε με τους Λοβ, Γκρίφιν, Γιάνκοβιτς, ΝτιΛεο και Τζόουνς.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι και έπαιζαν γρήγορο και αποτελεσματικό μπάσκετκάτι που φάνηκε και στο σκορ, το οποίο ήταν 13-13 στα πρώτα 7 λεπτά. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 20-21 με το μπαζερ μπίτερ τρίποντο του Τζόουνς.

Στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες ήταν ακόμα κοντά στο σκορ (32-30) με τον Ολυμπιακό σε εκείνο το σημείο να τρέχει ένα σερί 8-0 (38-30) αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισοφαρίσει με τις βολές του Καμπερίδη αλλά το τρίποντο του Μακ Κισικ έληξε το ημίχρονο στο 41-38.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τον ΠΑΟΚ που αν και πήγε στα αποδυτήρια στο -3 βρέθηκε πολύ γρήγορα στο -9 (49-40) και έφτασε μέχρι και το -17 ( 64-47). Το μόνο που κατάφερε ο ΠΑΟΚ ήταν να μειώσει στους 14 (66-52) που ήταν και σκορ δεκαλέπτου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Δικέφαλος πάλεψε να μειώσει στο σκορ και να κατεβάσει την διαφορά αλλά στο σημείο που έφτασε μέχρι και το -10 (76-66) στο τελευταίο διλεπτο, η επιθετική άμυνα του Ολυμπιακού τον οδήγησε σε νέα λάθη και με συνδυασμό με το καθαρό μυαλό που είχαν οι πιλάτες του Γιώργου Μπαρτζώκα στην επίθεση ήρθε το τελικό 86-68.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 41-38, 66-52, 86-68