Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024
Αρχικήseleo ΘέμαΈκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του League Cup ο ΠΑΟΚ...

Έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του League Cup ο ΠΑΟΚ στο βόλεϊ

ΠΑΟΚ- Παναθηναϊκός:3-2

Νικητής ο ΠΑΟΚ στην αναμέτρηση τιτάνων με 3-2 επί του Παναθηναϊκού στο PAOK Sports Arena, για λογαριασμό του League Cup Νίκος Σαμαράς. Ένας τελικός που κρίνεται σε δύο παιχνίδια με τον Κυπελλούχο ΠΑΟΚ να έχει κάνει το πρώτο βήμα, για να την κατάκτηση του πρώτου του Κυπέλλου στην συγκεκριμένη διοργάνωση, . Ο πρωταθλητής Παναθηναϊκός έχει κατακτήσει δύο Κύπελλα και κυνηγάει την νίκη για να το τριτώσει. Οι <<ασπρόμαυροι>> έδειξαν ανωτερότητα και δεν επέτρεψαν τους φιλοξενούμενους, να επιβληθούν στο κατάμεστο Παλατάκι, σε έναν αγώνα για γερά νεύρα, καθώς και οι δύο ομάδες πάλεψαν τον κάθε πόντο. Ο δεύτερος τελικός, είναι προγραμματισμένος για την Παρασκευή 13 Μάϊου στις 19:15 στο ΟΑΚΑ, που σε περίπτωση νίκης του ΠΑΟ, το χρυσό σετ θα κρίνει τον κάτοχο του τίτλου. Από πλευράς ΠΑΟΚ ο τεχνικός προπονητής Γιάννης Καλμαζίδης, επέλεξε τον Ράιλι Μπαρνς ως τον τέταρτο ξένο παίκτη, αντί του Πάβελ Κουκλίνσκι.

Της Δέσποινας Παπαδοπούλου.

Στο 1ο σετ  οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι- χέρι στο σκορ μέχρι το 11-11. Οι <<ασπρόμαυροι>> κατάφεραν να πάρουν ένα προβάδισμα 3 πόντων (14-11) ύστερα από επίθεση του Μπαρνς. Ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές και έφερε το παιχνίδι στα ίσια με μπλοκ από τον Ράγκελ. Από κει και πέρα το σετ πήγαινε πόντο- πόντο. Ο ΠΑΟΚ πίεσε από την θέση του σερβίς, βρίσκοντας αδυναμία στην την υποδοχή του Γκαρα. Το σετ τελείωσε με μπλοκ στον Ανδρεόπουλο από τον Ούντρις, για το 28-26 και το 1-0

Στο 2ο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο νωθρός στον αγωνιστικό χώρο, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει γρήγορα ένα προβάδισμα στο σκορ (11-7). Από κει και πέρα οι γηπεδούχοι δεν άφησαν περιθώρια, με τον  Ούντρις και τον Μπράουν να είναι ασταμάτητοι.  Ο προπονητής του Παναθηναϊκού ανακάτεψε την τράπουλα με σκοπό να αλλάξει την τροπή του παιχνιδιού, καθώς η διαφορά στο σκορ έφτασε στους εφτά πόντους(22-15). Το σετ τελείωσε με επίθεση από τον Μπαρνς, για το 25-20 και το 2-0.

Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυναμικά, με τους <<πράσινους>> να παίρνουν ένα προβάδισμα τριών πόντων (7-10). Ο ΠΑΟΚ με τον Μπαρνς να τρυπάει το μπλοκ, έφερε το παιχνίδι στα ίσια (11-11).  Ο Παναθηναϊκός, , με τον Ράπτη να βρίσκεται σε πολύ καλή φόρμα μεγάλωσε την διαφορά στο σκορ (19-16). Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, αλλά το σετ τελείωσε με επίθεση του Βαν Ντεν  Ντρις με 22-25 και το 2-1

Στο 4ο σετ οι << πράσινοι>> κράτησαν τον καλό ρυθμό και πήραν από την αρχή προβάδισμα στο σκορ (1-4) Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ψαλιδίσουν την διαφορά, με επίθεση του Μπαρνς ( 8-10) Η είσοδος του Ράπτη στο τρίτο σετ, κατάφερε να αλλάξει όλο το παιχνίδι, πιέζοντας πολύ τον ΠΑΟΚ . Οι <<ασπρόμαυροι>> ανέβασαν ρυθμούς και ισοφάρισαν στο (14-14). Αρκετά τα λάθη του ΠΑΟΚ από την θέση του σερβίς, δίνοντας την δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν  με δύο πόντους (18-20). Το σετ έληξε με πέρασμα από τον Πρωτοψάλτη με 22-25 και το 2-2

Στο 5ο σετ οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη μπήκαν δυναμικά, έχοντας το πάνω χέρι στο σκορ με (5-1). Ο Παναθηναϊκός ψαλίδισε την διαφορά στον πόντο (7-6). Οι << ασπρόμαυροι>> εκμεταλλεύθηκαν τα λάθη των αντιπάλων τους, και με τον Πετρέα να παίρνει άσσο πήραν ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (11-7). Ο ΠΑΟΚ, έκανε πολύ καλή εμφάνιση στο tie-break και πήρε το παιχνίδι, με 15-9 ύστερα από λάθος του Ρανγκέλ και το 3-2.

Τα σετ:28-26, 25-20, 22-25, 22-25, 15-9

ΠΑΟΚ: Ουόλς, Κουμεντάκης, Μπαρνς, Πετρέρας, Μπράουν, Ούντρις και λίμπερο ο Κοκκινάκης.

Παναθηναϊκός: Γιάκομπσεν, Πρωτοψάλτης, Ανδρεόπουλος, Ντεν Ντρις, Ρανγκέλ, Στάλεκαρ και λίμπερο ο Γκαράς