Τετάρτη, 9 Οκτωβρίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΕπιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟΚ

Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟΚ

Μίλων-ΠΑΟΚ 1-3

Νίκη ψυχολογίας για τον ΠΑΟΚ στη Νέα Σμύρνη επί του Μίλων με 1-3 σετ. Με την σημερινή αναμέτρηση έκλεισε η αυλαία της 5ης αγωνιστικής της Β’ φάσης της Volley League ανδρών με τους <<ασπρόμαυρους>> να επιστρέφουν στις νίκες. Ο ΠΑΟΚ μη έχοντας άλλα περιθώρια για απώλεια βαθμών, επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά τις τρείς διαδοχικές του ήττες και πήρε το τρίποντο που χρειαζόταν. Με την σημερινή του νίκη βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 18 βαθμούς και στο -2 από τον Ολυμπιακό και τον Φοίνικα Σύρου.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ έδειξε συγκέντρωση και με όπλο του το μπλοκ προσπάθησε να περάσει μπροστά , όμως οι γηπεδούχοι με τον Κασλασάο κατάφεραν και ισοφάρισαν (10-10 ) Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη ανέβασε ρυθμό και με τον Κουμεντάκη να παίρνει άσσο ανέβασαν αυξάνοντας την διαφορά στο σκορ, πήραν το πρώτο σετ με 19-25 και το 0-1

Στο δεύτερο σετ ο Μίλων πήρε μια διαφορά 3 πόντων από την αρχή (5-2), ο ΠΑΟΚ όμως αντέδρασε βρίσκοντας αδυναμία στην άμυνα των γηπεδούχων και πέρασαν μπροστά στο σκορ με τρείς πόντους 13-16. Αρκετά ήταν τα λάθη από μεριάς ΠΑΟΚ αλλά βρήκε λύση με το μπλοκ και τις άρτια εκτελεσμένες επιθέσεις, και πήρε το δεύτερο σετ με 21-25 και 0-2

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι, και από το 11-11 να περνούν μπροστά στο σκορ (23-18). Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μειώσει την διαφορά χωρίς αποτέλεσμα καθώς έκανε αρκετά λάθη , τα οποία εκμεταλλεύθηκε ο Μίλων και να χάνει το τρίτο σετ με 25-22

Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο χαλαρός στο γήπεδο. Όμως με Κουμεντάκη και Πετρέα που πήραν σημαντικούς πόντους αναθάρρησαν και πέρασαν μπροστά (13-17). Με τον Μπράουν να σταματάει τις επιθέσεις στο μπλοκ και να δυσκολεύει τον Μίλων πήραν την νίκη με 21-25 και 1-3 σετ.

Τα σετ: 19-25, 21-25, 25-22, 21-25

Μίλων: Χανδρινός Σ., Μπράιαν, Ούρσεβιτς, Σπυριούνης, Καϊσλασάλο, Μπόρις και λίμπερο ο Χανδρινός.

ΠΑΟΚ: Μπράουν, Πετρέας, Ουόλς, Κουμεντάκης, Κουκλίνσκι, Ούντρις και λίμπερο ο Κοκκινάκης