Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΆρης- Ιωνικός Νίκαιας 74-62: Η ραψωδία του Όμηρου

Άρης- Ιωνικός Νίκαιας 74-62: Η ραψωδία του Όμηρου

Ο Αρης έψαχνε αντίδραση μετά τις τέσσερις συνεχόμενες ήττες και με νίκη επί του Ιωνικού εξασφάλιζε και μαθηματικά την παραμονή του στην κατηγορία. Τελικά οι «κιτρινόμαυροι» τα κατάφεραν με 74-62, έχοντας σε σούπερ μέρα τον νεαρό Νετζίπογλου που τον οδήγησε στο ροζ φύλλο αγώνα. Η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και παρά το χαμηλό ποσοστό στα τρίποντα (21%), ήταν κυρίαρχος κάτω από τις δύο ρακέτες (44-33 ριμπάουντ).

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Νετζίπογλου με 22 πόντους (2/3 τρίποντα), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα. Βοήθησαν οι Μιλόσεβιτς με 18 πόντους (9 ριμπ.) και Ντραγκίσεβιτς με 12 πόντους (6 ριμπ.). Από τον Ιωνικό Τολιόπουλος και Χόλογουελ είχαν από 17 πόντους, αλλά δεν ήταν αρκετοί. Μάλιστα ο Αμερικανός φόργουορντ έκανε νταμπλ νταμπλ αφού είχε και 10 ριμπάουντ.

Σούπερ Νετζίπογλου, στο -2 στην ανάπαυλα ο Ιωνικός

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Αρης μπήκε φουριόζος και με γρήγορο σερί 7-0 έφτασε το σκορ στο 9-2 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Τους 7/9 πόντους των «κιτρινόμαυρων» έβαλε ο νεαρός Νετζίπογλου. Στη συνέχεια ο Ιωνικός προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι (15-8, 18-11), ωστόσο το κατάφερε μόνο στο τελευταίο δίλεπτο όπου έφτασε την διαφορά στο καλάθι (20-18).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο και οι δύο ομάδες ήταν πιο κοντά στο σκορ (27-24, 29-26). Ο Αρης προσπάθησε να ξεφύγει στο 32-26, αλλά ο Ιωνικός είχε την απάντηση και πήγε στην ανάπαυλα με την μικρότερη δυνατή διαφορά (34-32).

Πάτησε γκάζι ο Αρης, δεν μπορούσε να τον πιάσει ο Ιωνικός

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αρης πάτησε και πάλι το γκάζι. Ο Νετζίπογλου ήταν σε εξαιρετική μέρα και με σερί 8-2 έδωσε αέρα 10 πόντων (49-39) στην ομάδα του. Ο Μαυροκεφαλίδης προσπάθησε να μειώσει (54-49), όμως ο Αρης ανέβασε και πάλι την διαφορά στα τελευταία δύο λεπτά (61-53).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα αφού η διαφορά που είχε φτιάξει ο Αρης δεν μπορούσε να μειωθεί έτσι όπως έπαιζε ο Ιωνικός. Οι Θεσσαλονικείς την κρατούσαν στο +10 (63-53) αφού πέρασε ένα τρίλεπτο χωρίς σκορ για τις δύο ομάδες. Στη συνέχεια πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ και τελικά ο Αρης κέρδισε με 74-62.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 34-32, 61-53, 74-62

Αρης (Καμπερίδης): Κουζέλογλου 4, Τσάλμερς 6, Νετζίπογλου 22, Ντραγκίσεβιτς 12, Λιτλ 2, Φλιώνης 8, Μιλόσεβιτς 18 (9 ριμπ.), Χαριτόπουλος 2

Ιωνικός (Αγγέλου): Πετρόπουλος 2, Μαυροκεφαλίδης 9, Χόλογουελ 17 (10 ριμπ.), Μουχαϊμίν 4, Τολιόπουλος 17, Χουγκάζ 7, Χόλιφιλντ 6