Δευτέρα, 30 Σεπτεμβρίου, 2024
Αρχικήseleo ΘέμαΗ Μάλμε σόκαρε την Τούμπα - Ούτε φέτος "σεντόνι"

Η Μάλμε σόκαρε την Τούμπα – Ούτε φέτος “σεντόνι”

Ο Δικέφαλος του Βορρά μπήκε με το “αριστερό” στον αγωνιστικό χώρο καθώς οι Σουηδοί προηγήθηκαν μόλις στο 10ο λεπτό ωστόσο 11 λεπτά αργότερο ο ΠΑΟΚ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με γκολ από απευθείας εκτέλεση φαουλ του Ταισον. Λίγο πριν λήξει το ημίχρονο στο 43ο λεπτό ο ΠΑΟΚ πήρε σκορ πρόκρισημς με γκολάρα του Κουλεριάκη, όμως πριν λήξει το ημίχρονο η Μάλμε με τον ίδιο σκόρερ τον τον Σεμπάστιαν Νάνασι σοκάρει ξανά την Τούμπα κάνοντας το 2-2. Αλλά ο ασπρόμαυροι βγάζουν αντίδραση και στις καθυστερήσεις ο Αντρίγια Ζιβκοβιτς ξαναδίνει σκορ πρόκρισης στον ΠΑΟΚ. Στο δεύτερο ημίχρονο αν και οι Σουηδοί είχαν την πρωτοβουλία στα πρώτα λεπτά ο Δικέφαλος του Βορρά ήταν αυτός που έχασε την καλυτερη ευκαιρία για γκολ για να κλειδώσει την πρόκριση. Στις καθυστερήσεις του αγώνα όμως οι Σουηδοί “πάγωσαν” την Τούμπα κάνοντας στο 96 το 3-3. Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση με τη Μάλμε να οδηγεί σε ψυχρολουσία το γήπεδο σκοράραντας στο 99 για το 3-4 και παίρνοντας σκορ πρόκρισης. Με την ήττα ο ΠΑΟΚ υποβιβάζεται στα play offs του Europa League, όπου θα παίξει με το νικητή του ζευγαριού της Τσέλιε με τη Σάμροκ Ρόβερς.